העליון: גם אלמנה של בן או נכד ליהודי - זכאית חוק השבות

העליון: גם אלמנה של בן או נכד ליהודי - זכאית חוק השבות
ביהמ"ש הרחיב את הגדרת החוק ברוב של 4 מול 3 שופטים. רוטמן מתח ביקורת: "זה לא הזמן להוציא החלטות שנויות במחלוקת על חודו של קול". בתנועה הרפורמית בירכו על ההחלטה: "במיוחד כיום, כשאין הבדל בין ישראלי עולה שהוא יהודי, בן ליהודי או נכד ליהודי - כולם נלחמים 'כתף אל כתף'"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אנשים בחוף בתל אביב ביום העצמאות, אפריל 2023
צילום: אבשלום שושני, פלאש 90

בית המשפט העליון קבע היום (שני) שגם אלמנות של ילדים או נכדים ליהודים יהיו זכאים למעמד עולה מכוח חוק השבות. מדובר במצבים שבהם בן הזוג עצמו לא היה יהודי אלא הוגדר "זכאי שבות". הרכב השופטים קיבל את ההחלטה ברוב של ארבעה מול שלושה, ובכך דחה את עמדת המדינה ומנכ"ל רשות האוכלוסין וההגירה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

יו"ר ועדת החוקה שמחה רוטמן טען שהחלטת בית המשפט העליון היא טעות - במהות וגם בעיתוי. "זה לא הזמן להוציא החלטות שנויות במחלוקת על חודו של קול, בנושאי ליבה של זהותה היהודית של המדינה", צייץ רוטמן. "בזמן שכל העם ונבחרי הציבור יוצאים מגדרם כדי לצמצם מחלוקות ולהימנע מעיסוק בנושאים רגישים, היה מקום לצפות שגם בית המשפט העליון יימנע מהחלטות שיעוררו תחושות קשות בקרב ציבור גדול ומשמעותי, ובקרב לוחמים שברגעים אלה ממש מוסרים את נפשם למען מה שמאחד בינינו. המשימה של כלל מדינת ישראל חייבת להיות אחדות וניצחון. מצער ומאכזב ששופטי בית המשפט העליון לא התעלו לגודל השעה". 

מנהלת מרכזי סיוע לעולם של התנועה הרפורמית, עורכת הדין ניקול מאור, בירכה על ההחלטה: "אני שמחה שבית המשפט חזר והבהיר לרשות האוכלוסין שחוק השבות נועד לכל מי שקשר את גורלו עם העם היהודי, ושיש לפרש את חוק השבות במובן לאומי ולא רק הלכתי. טוב עשה בית המשפט שהבהיר שאין הבדל מהותי בין מי שנולד לאם יהודיה ובין מי שנולד לאב יהודי לצורך חוק השבות. במיוחד כיום, כשאין הבדל בין ישראלי עולה שהוא יהודי, בן ליהודי או נכד ליהודי - כולם נלחמים 'כתף אל כתף'. גם ראוי שנקבל את הוריהם, ואם זכאי השבות אינו בין החיים - אז את אלמנתו". 

הפופולריים