האזינו

"תלינו את הפוסטרים ובכינו": האנשים שמאחורי הקמפיין העולמי להשבת החטופים

האנשים שמאחורי הקמפיין העולמי להשבת החטופים
ניצן מינץ ודדה בנדאייד, אמנים ישראלים המתגוררים בניו יורק וטל הובר, מעצבת מותגים מישראל, עומדים מאחורי קמפיין כרזות החטופים, שהפך לסנסציה עולמית. בריאיון להסכת מאחורי הקלעים הם סיפרו - איך מפיקים את קמפיין הגרילה הגדול מסוגו בעולם?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ניצן מינץ ודדה בנאייד
צילום: סוכנות BFA

זוג האמנים ניצן מינץ ודדה בנדאייד קיבלו את בשורת המלחמה, ממדי הטבח ועובדת חטיפתם של 239 אנשים בהם תינוקות, ילדים, נשים וזקנים, כשהם נמצאים בניו יורק בשהות אמנים. הם חברו למעצבת המותגים טל הובר בארץ, בחרו את נראות הכרזות: הצבעים, התמונות, והטקסט שמעליו מתנוססת בגדול המלה Kidnapped, ויצאו לתלות אותן ברחבי מנהטן.

מאחורי הקלעים עם אנשי הקמפיין למען השבת החטופים | האזינו

בריאיון למאחורי הקלעים עם רותי קרן בכאן תרבות הם סיפרו: "חשבנו שהמדינה בהשמדה. ואז החלטנו להתגייס כאמנים במרחב הציבורי למען המדינה מרחוק. צעדנו את כל מנהטן ותלינו את הפוסטרים עם תמונות החטופים. הרגשנו לבד. אנשים סירבו להסתכל. הלכנו ובכינו. חזרנו מיואשים אבל למחרת כל מנהטן היתה מכוסה. לא דמיינתי שאהיה שנואה כל כך ואהובה כל כך בעת ובעונה אחת. לא דמיינתי את הבית שלי נחרב".

מן האולפן בתחנת הרדיו בניו יורק הם מספרים על קמפיין הגרילה הגדול מסוגו בעולם, שחרף נסיונות השחתה והתנכלות, התפשט בן לילה ברחבי ארה"ב וקנדה, ארצות אירופה, והגיע אפילו עד הודו, תאילנד וניו זילנד במזרח. הם מספרים על רגעי הייאוש בראשית הדרך כשהם נושאים את המיזם לבדם ברחובות, ומנגד החיבוק והתמיכה מצד אזרחים רבים, חברי פרלמנט בארצות בעולם שהחזיקו והצטלמו עם הכרזות שלהם, ושלטי הניאון העצומים בטיים סקוור במנהטן.

אמני הרחוב גילו את היצירה וההפצה ברחובות באופן אחר לחלוטין ממה שהורגלו אליו, וחוו באופן עז שנאה וביזוי אך בה בעת, אהבה, ועזרה, והתגייסות כמוהו לא ידעו ולא שיערו שיימצאו בתוכה אי פעם. הם מספרים על המחויבות העמוקה, ועל הקשרים המרגשים שנוצרו במהלך החודש האחרון עם בני משפחות החטופים, שרואים בהם שגרירים שאולי, אולי יניעו מהלך שיחזיר את כל החטופים הביתה.

"כל שם שמגיע זה בוקס בבוקר, זה עשה לי אסוציאציה של רשימת שינדלר, כאילו שזה מה שיציל אותם", מוסיפה טל הובר הצלע השלישית כאן בישראל שנמצאת בקשר ישיר עם המשפחות.

הפופולריים