פרסום ראשון: המשנה לפרקליט המדינה הורה לא לחקור רופא שהביע תמיכה בחמאס

בכיר בפרקליטות הורה לא לחקור רופא שהביע תמיכה בחמאס
הרופא הביע תמיכה בעשרות פוסטים ברשתות החברתיות שהיללו את מחבלי חמאס וחיזבאללה, והמשטרה קבעה כי יש לעצור ולחקור אותו. ממסמך שהגיע לידי כאן חדשות עולה כי המשנה לפרקליט המדינה הורה למשטרה שלא לעשות זאת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פרקליטות
צילום: קובי גדעון, פלאש 90

המשנה לפרקליט המדינה, אלון אלטמן, הורה למשטרה שלא לחקור רופא מבית החולים ברזילי שהביע תמיכה בעשרות מקרים במעשי הטבח בחודש שעבר ובארגונים חמאס וחיזבאללה - כך פורסם היום (חמישי) ביומן הצהריים בכאן רשת ב. שתי חוות דעת של המשטרה קבעו חד משמעית כי יש לעצור את הרופא לחקירה, והפרקליטות טענה כי פרקליט המדינה עמית איסמן והמשנה שלו נתנו סמכות למשטרה לחקור את הרופא. אולם, בידינו מסמך שכתבה עורכת דין בלשכתו של אלטמן, שמציג עובדות הפכות. 

הרופא, שהושעה מעבודתו בבית החולים, סימן "לייק" על 32 פוסטים ברשתות החברתיות שהביעו שמחה על מעשי חמאס ב-7 באוקטובר ואחריו, על הודעות חמאס וחיזבאללה, על תמונות חטופים וטנקים שנשרפו. בין היתר סימן "לייק" גם לפוסט שפורסם ב-7 באוקטובר שבו נכתב: "המבצע הקרקעי מתקדם כמתוכנן והאויב יהיה המום כשהוא יתעורר מהשוק שלו". בנוסף, הרופא סימן "לייק" על מספר הנרצחים הישראלים ועל דיווח שלפיו חמאס שולט באופן אקטיבי ביישובים ובערים בדרום הארץ. בדיווח מכונים פעילי חמאס "מורדים", והקיבוצים והערים בדרום "התנחלויות" או "אדמת עזה".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי, לחצו על הפעמון ואתם מעודכנים

ב-7 באוקטובר סימן הרופא "לייק" על פוסט שבו נכתב "לפעמים חלומות מתגשמים", ועל אחר שבו נכתב "שיגור טילים - הדבר הכי יפה שראיתי". בנוסף סימן "לייק" לצילום של אחד הטרקטורים הפלסטינים שבאמצעותו חדרו המחבלים, שעליו הכיתוב "נכנסו לשמיים של עוטף עזה".

בית החולים ברזילי מטפל בפצועים, חיילים ואזרחים, מאז תחילת המלחמה. לאחר פנייה לדוברות בית החולים מחק הרופא את חשבון האינסטגרם שלו וחסם את עמוד הפייסבוק שלו. חברת הכנסת מיכל וולדיגר מסרה בתגובה לפרסום: "ככה פוגעים בחוסן של העם, איזו טעות בניווט. כשכולם יחד נלחמים נגד הטרור, לא ייתכן שאנשים כאלה יישארו במערכת שלנו. אפס סובלנות להסתה ולתמיכה ברצח יהודים".

תגובה הפרקליטות - והשאלות שנותרו פתוחות

מהפרקליטות נמסר בתגובה לפרסום כי "לנוכח קביעתו הברורה של בית המשפט העליון נקבעה המדיניות אשר ידועה היטב לכלל רשויות אכיפת החוק, שלפיה אין לפתוח בחקירה בגין סימון 'לייק'". עוד נמסר כי "בעקבות מצב החירום שבו נתונה המדינה ניתן למשטרת ישראל אישור לפתוח עצמאית בחקירה כשמדובר במקרי הסתה מובהקים. על אף האמור, בחרה המשטרה מטעמיה שלא לפתוח בחקירה, אלא להביא את הדברים לבחינת הפרקליטות. לאחר בחינה נמצא כי המקרה אינו עומד בלשון החוק, שבין היתר דורש אלמנטים של פומביות ופרסום, ומשכך אינו מאפשר פתיחה בחקירה". 

אולם, פסק הדין של בית המשפט העליון שעליו מתבסס עו"ד אלטמן לא ניתן על מקרה של תמיכה בטרור, אלא על מקרה של דיבה. בנוסף, בחוות הדעת המשפטית שלו התייחס רק לפרסום אקטיבי אך התעלם מהסעיף הברור של תמיכה בטרור. העונש על פי החוק על עבירה זו הוא שלוש שנות מאסר, והעונש על הבעת אהדה בפומבי הוא חמש שנות מאסר. כמו כן, במקרה של הרופא מדובר ב-32 פרסומים שבהם הביע תמיכה. גורם בנציבות שירות המדינה אמר כי זהו המקרה הכי חמור שנתקל בו, מתוך כ-60 מקרים דומים. הרופא גם ידוע בהיותו דמות לחיקוי במגזר הערבי, וסימוני ה"לייק" שלו מובלטים בפוסטים של גולשים אחרים. בנוסף, מתוקף היותו רופא בבית החולים ברזילי הוא מטפל בחיילים ובניצולי הטבח העוטף - שנפצעו באירועים שבהם הביע תמיכה.  

הפופולריים