מנהל הגימנסיה בת"א: "מאבק התפילין שלי - ביטוי למאבק על דמותה של החברה הישראלית"

מנהל הגימנסיה: "סערת התפילין - ביטוי למאבק על החברה"
"ממחר נתחיל לקיים שיחות בכיתות על ערכי יסוד של חברה פלורליסטית רבת תרבויות ודעות", כתב המנהל במכתב להורים ולמורים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
ד"ר זאב דגני, 04.09.23
צילום: אבשלום ששוני, פלאש 90

מנהל בית הספר הגימנסיה העברית הרצליה בתל אביב, ד"ר זאב דגני, פרסם הערב (שלישי) מכתב בעקבות הסערה שהתעוררה לאחר שהעיר לתלמיד שהניח תפילין בקרבת בית הספר אתמול. במכתב כתב כי "אירועים אלה הם ביטוי למאבק על דמותה של החברה הישראלית" וקרא להורים לשוחח עם תלמידיהם בנושא. "ממחר נתחיל לקיים שיחות בכיתות על ערכי יסוד של חברה פלורליסטית רבת תרבויות ודעות", כתב. 

"הגימנסיה העברית הרצליה הוקמה כהיכל התרבות העברית בתל אביב. לאורך שנות קיומה היא חינכה דורות של בני נוער והוציאה מקרבה אנשי רוח, פוליטיקאים, סופרים, אנשי הייטק, ואנשי צבא", כתב דגני. "בגימנסיה לומדים יחד תלמידים יהודים, מוסלמים, נוצרים, ילדי פליטים, ולאחרונה הצטרפו אלינו ילדי מפונים מצפון הארץ ומדרומה. הגימנסיה מתקיימת במציאות הישראלית המקוטבת, שבשנים האחרונות במיוחד בולט ומתרחב השסע בין חלקי החברה השונים. משום כך חרטה הגימנסיה על דגלה את הערכים: דמוקרטיה, הומניזם וזכויות אדם. ערכים אלה מעמידים במרכזם את האדם באשר הוא". 

לדברי דגני, "אתמול בצהריים עמד אדם ליד שער הגימנסיה והחל לשכנע תלמידים שיצאו בתום יום הלימודים לביתם להניח תפילין.
כמנהל הגימנסיה ביקשתי ממנו לעבור מקום, כיוון שחל איסור לקיים פעילויות שאינן שייכות לבית הספר אלא במרחק של מאה מטר מתחום בית הספר. הוא לא התייחס לבקשתי ונשאר במקום. הוא עבר עם אחד התלמידים אל הכביש והתחיל להניח תפילין בכביש. התלמידים שיצאו בדרך הביתה החלו להתגודד במקום, לחסום את המדרכה, דבר שבימים אלה אינו רצוי בשל מצב המלחמה, ויצרו מהומה. הסרטון החלקי הופץ ברשתות החברתיות באופן מגמתי והביא לתגובה זועמת של קיצוניים".

 

 

 

הפופולריים