לאחר חסימת חשבונותיו של ינון לוי: לתושב יו"ש נוסף נחסם החשבון ועל הישראלים האחרים הוטלו הגבלות

הגבלות וחסימת חשבונות: הסנקציות שארה"ב הטילה על ישראלים
ינון לוי, אחד מארבעת המתנחלים שהוטלו עליו סנקציון לכאן רשת ב: "זה לא נפל עליי משמיים, יש עימותים" • בנק ישראל גיבה את החלטת בנק לאומי לפעול בהתאם לסנקציות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנקים, כספומטים
צילום: כאן חדשות

בנק ישראל גיבה היום (שני) את ההחלטה של הבנקים לפעול בהתאם לסנקציות שהטילה ארה"ב על ארבעה ישראלים ולהקפיא את חשבונות הבנק שלהם. מוקדם יותר, ינון לוי, אחד הישראלים שארה"ב הטילה עליהם סנקציות בטענה שלקח חלק באלימות קיצונית של מתנחלים נגד פלסטינים וחשבון הבנק שלו הוקפא, התראיין הבוקר לתוכנית "קלמן ליברמן" וטען כי האישומים נגדו הן "קשקוש וקמפיין של שמאלנים ואנרכיסטים". 

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

בהודעה של בנק ישראל נכתב כי "תאגידים בנקאיים מכורח פעילותם הבינלאומית נדרשים לקבוע מדיניות ונהלים לשימוש ברשימות סנקציות בין-לאומיות וברשימות סנקציות לאומיות של מדינות זרות ולהתקשרות או ביצוע פעולות עם גורמים מוכרזים ברשימות כאמור. עקיפה של משטרי סנקציות כאמור, יש בה כדי לחשוף את התאגידים הבנקאיים לסיכונים משמעותיים וביניהם, סיכוני ציות, סיכוני הלבנת הון ומימון טרור, סיכונים משפטיים וסיכוני מוניטין. שמירה על הניהול התקין והפעילות הסדירה של התאגידים הבנקאיים בישראל נחוצה לשם שמירה על הפעילות הסדירה של המשק בכללותו, לקיום מערכת יחסים תקינה עם הכלכלה העולמית, ולבסוף לשם תפקודה התקין של הכלכלה הישראלית".

ביום חמישי בערב נשיא ארצות הברית חתם על צו נשיאותי, שמטיל סנקציות על ארבעה מתנחלים קיצוניים, שהואשמו לפי הצו באלימות נגד פלסטינים. נכון לעכשיו, בנק לאומי חסם לחלוטין את שני חשבונותיו של ינון לוי. בנק הדואר חסם לחלוטין את חשבונו של דוד חי חסדאי, ובנק הפועלים אסר על שני הישראלים הנוספים ברשימה לבצע עסקאות באשראי בחו"ל.

שר התקשורת ד"ר שלמה קרעי תקף וטען כי "חסימת חשבון של אזרח בבנק הדואר בגין צו שערורייתי של ארה"ב היא בלתי נסבלת. התעמרות שכזו באזרח ישראלי בלי שום הליך משפטי ראוי הוא דבר שאסור לתת לו יד. לצערי הרב, כפי שנוכחו לדעת אזרחי ישראל, רמת השירות בדואר נמצאת מתחת לכל ביקורת ובג"צ אף חסם את סמכויות השרים בעניין. העברתי את הנושא לבחינה משפטית, וככל שתמצא סמכות כזו בידי, אורה על הסרת החסימה לאלתר".

"קשקוש, קמפיין של שמאלנים ואנרכיסטים": ינון לוי מדבר לראשונה

בריאיון לתוכנית "קלמן ליברמן", סיפר לוי על השתלשלות האירועים: "התקשרו אליי בערב שבת, מנהלת הבנק שלי אמרה שהחשבונות שלי מוקפאים, ניסיתי להבין 'מה, מי ומו?' דבר איתי ביום ראשון, בינתיים מה שהיה בעובר ושב ניסיתי להעביר לחשבונות אחרים, לא ידעתי מה יהיה, חששתי שיהיה משהו בעייתי. הבנק ביטל לי את ההעברות, החשבון בנק הזה הוא בגלל שיש לי עסק של עבודות עפר ופיתוח. יש לי שני חשבונות בלאומי וניסיתי להעביר לחשבון הפרטי של אחי.

האזינו לריאיון המלא:

 

לוי סיפר כיצד גילה על הסנקציות נגדו: "התקשרה אליי איזה כתבת ושאלה על תגובה על מה שביידן הטיל עליך ואמרתי לה 'שמעי, קשה לחשוב שביידן יחשוב עליי', היא התעקשה ואמרתי 'לא נראה לי, נראה לי שזה טעות', אחרי כמה דקות קיבלתי מלא הודעות, זה לא כזה עניין אותי עד שהבנתי שסוגרים לי את החשבון".

"הדבר הזה קשקוש וקמפיין של אלימות המתנחלים של השמאלנים ואנרכיסטים, שבאים לפה להציק לנו", אמר לוי כשנשאל על מעורבותו באלימות המתנחלים. "לפני כשלוש שנים עליתי עם אשתי לחווה בהר חברון לשמור פה, מאז שהגענו יש פה המון שמאלנים ואנרכיסטים שבאים להציק לנו בחווה, היו פה ערבים, ניסינו למנוע מהם השתלטות על האזור הזה וזה הציק להם, מאז הם מוציאים נגדנו קמפיין, שאנחנו עושים נגדם דברים הזויים".

לוי תועד בעבר מחזיק כלב תקיפה ומתעמת עם פלסטינים, לוי ניסה להסביר את התיעוד: "הסרטון לפני יותר משנה, בסיטואציה הזאת אני עם עוד בחור לידי והגיעו לשם עוד 15 פלסטינים באדמות מדינה, בשטחים שיש לי חוזה מרעה שאנחנו מסתובבים עם העדר שלנו. זה כלב שאנחנו יוצאים להגן עלינו איתו, זה הדבר הגנה היחידי שיש ברשותנו, תפסתי אותו בשביל שישמור עלינו".

על האישום בנוגע להצתת השדות טען לוי: "אין לי מושג על מה מדובר, הזיה, בחיים לא נחקרתי על זה". והתייחס למעורבותו בעימותים עם פלסטינים: "זה לא נפל עליי משמיים, יש פה ערבים ובדואיות, באנו לשמור על אדמות מדינה ואנחנו מדווחים על בנייה בלתי חוקית או השתלטות, אנחנו עובדים ביחד עם הצבא והמת"ק, יש עימותים".

"יש פה המון שמאלנים ואנרכיסטים, שכואב להם לראות אותנו. אין לי שום קשר משפטי. אין לי מושג איך הם הגיעו אליי", הסביר לוי. "אני מדווח, אנחנו מסתובבים בשטח באדמות מדינה, לפעמים אנרכיסטים מגיעים להציק לנו. קהילות של פלסטינים שעזבו את המקום זה גם דיווחים שלי וגם הם השתלטו על השטחים והם הבינו שהם לא יכולים להשתלט על השטח, לא מהשתלטות. אין לי מושג מה אעשה עם הפעילות הכלכלית", הוסיף לוי. 

לוי נשאל האם יתבע את הבנק? וענה כי "האמת שאני בן אדם שהכל קורה מסביבי, לא אוהב לדבר ולא טוב בזה, כל הפרסום הזה הזיה בשבילי. אני לא יודע מה אני עושה, אין לי מושג, יש כל מיני אנשים שמלווים אותי ומה שהם יגידו לי וייעצו לי, אני אעשה".

הפופולריים