ההשפעות האזרחיות

בעקבות המלחמה בעזה: הסכנה הסביבתית והרפואית לציבור בישראל

עקב המלחמה בעזה: הסכנה הסביבתית והרפואית לציבור בישראל
מומחים לבריאות הציבור מזהירים מזיהום המים והאוויר ומהתפשטות מחלות בקרב הציבור. מקורות בעזה מספרים: מרבית הדלק שנכנס לא הגיע למתקני טיהור השפכים, שאמורים למנוע מהביוב להגיע לחופי ישראל
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בית חולים שדה בעזה
צילום: רויטרס

מומחים לבריאות הציבור מזהירים מזיהום המים והאוויר של ישראל ומהתפשטות מחלות בקרב הציבור בישראל בשל המלחמה. מקורות בתוך עזה סיפרו כי מרבית הדלק שנכנס לא הגיע למתקני טיהור השפכים, שאמורים למנוע מהביוב להגיע לחופי ישראל. כך פורסם היום (חמישי) בתוכנית הבוקר הזה בכאן רשת ב.

מומחים לבריאות הציבור, בין השאר מאוניברסיטת בן גוריון, מזהירים מסכנות לציבור בישראל בעקבות המלחמה בעזה וההשפעות הסביבתיות שלה. ההיבט הראשון הוא זיהום מקורות מים בשל הביוב שזורם לים בעזה. לפי מקורות בתוך עזה המעורבים בהפעלת המתקנים לטיהור השפכים – מרבית הדלק לא מגיע אליהם, דבר שמשפיע באופן משמעותי על היקף הזיהום. הדבר עלול להגיע גם לחופי אשדוד ואשקלון, שם נמצאים גם מתקני התפלה שמספקים יחד קרוב ל-30% ממי השתייה של מדינת ישראל. כמו כן, יש חשש לזיהום הנחלים באזור העוטף.

ההיבט השני הוא זיהום האוויר והאדמה – כתוצאה מאסבסט שממנו בנויים בניינים ברצועה ומתפזר עקב ההפצצות וכל חומרי הנפץ והתחמושת שמשתחררים לאוויר ולקרקע בגלל המלחמה. מדובר על תהליכים ארוכי טווח, אך ההשפעות עלולות להגיע גם לשטח ישראלי. בטווח המעט רחוק יותר קיים חשש גם להתפשטות מחלות דוגמת חצבת, פוליו וכלבת בגלל התנאים הקשים במחנות העקורים בתוך עזה וריבוי בעלי חיים משוטטים ברצועה, שחלקם גם הגיעו לשטח ישראל.

פרופסור נדב דוידוביץ', מומחה לבריאות הציבור מאוניברסיטת בן גוריון, אמר כי "המצב בעזה צריך לעניין לא רק בגלל הצד ההומניטרי, אלא בגלל הפגיעה האפשרית בנו, האינטרס שלנו הוא להסדיר את המצב בעזה ביחד עם הקהילה הבינלאומית וארגון הבריאות העולמי, זה גם לטובתנו".

אתמול נערך ביקור בארץ של האיגוד האירופי של בתי הספר לבריאות הציבור, בין השאר, כדי לדון עם רופאים ישראלים על המצב בעזה ובישראל. בצוות שמיפה את הסיכונים דובר גם על תהליך השיקום הארוך מאוד שיידרש לרצועה כדי להגן גם על הבריאות בישראל – הפעולות הקצרות שבו ימשכו עד שנתיים – שיקום נזקים למים, ביוב וחשמל ועיבוי תשתיות, והארוכות יותר מעשור – המשך והרחבה של מפעל ההתפלה של עזה ושיקום אקוויפר החוף בעזה.

הפופולריים