עדות לחורבן בית המקדש השני: תיבת אבן נדירה נמצאה בעיר דוד

עדות לחורבן הבית השני: תיבת אבן נדירה נמצאה בעיר דוד
דפנותיה השרופות מעידות כי היא ככל הנראה נשרפה במהלך אירועי המרד הגדול
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תיבה אבן תגלית עדות חורבן ירושלים מוזיאון ישראל
צילום: זוהר שמש, מוזיאון ישראל

תיבת אבן נדירה מימי בית המקדש השני התגלתה בחפירות רשות העתיקות בעיר דוד, סביב חומות ירושלים העתיקה, והיא מוצגת לציבור לראשונה במוזיאון ישראל. דפנות התיבה השרופות מעידות על מאורעות חורבן ירושלים לפני כ-2,000 שנה.

לפי ההערכה, התיבה שימשה לפעילות מסחרית, שכן היא נמצאה בתוך שרידי מבנה שניצב לצד הרחוב המדורג בעיר דוד, ששימש כחנות. עיצובה הוא יוצא דופן. היא בצורת קוביה ועשויה מאבן גיר רך (קירטון) שעובד במפסלת. היא מחולקת לתשעה תאים רבועים, דומים בגודלם ובנפחם. דפנותיה המושחרות מעידות כי היא ככל הנראה נשרפה במהלך אירועי המרד הגדול, לפני חורבן ירושלים.

חוקרי רשות העתיקות הסבירו כי הסיבות לשימוש בכלים עשויים אבן, שאלפים כאלה התגלו בחפירות ברחבי העיר הקדומה ובסביבותיה, הן הלכתיות. "הן נעוצות בהכרה ההלכתית שאבן, בניגוד לכלים עשויים חרס ומתכת, לא מקבלת טומאה. בשל כך, אף ניתן היה להשתמש בכלי האבן לאורך זמן ובמחזוריות. נראה, אם כך, שתיבת האבן בעלת התאים מעיר דוד, קשורה גם היא במידה כזו או אחרת לכלכלה הירושלמית הייחודית, זו שהתנהלה בצילו של המקדש ותחת ההקפדה על הלכות טומאה וטהרה", נמסר.

הרחוב המדורג בעיר דוד. צילום: אמיל אלג'ם, רשות העתיקות

לדברי מנהלי החפירה, ד"ר יובל ברוך וארי לוי מרשות העתיקות, "בחפירות נמצאו גם חפצים רבים נוספים שמעידים על הפעילות המסחרית התוססת של שוק עירוני שפעל לאורך הרחוב. בין היתר, התגלו כלי אגירה מחרס וכלי זכוכית, מתקני ייצור ניידים ונייחים, מתקני בישול, כלים למדידה של נפחים, מטבעות ומשקולות אבן רבות, בערכים שונים. הרחוב היווה את רחובה הראשי של העיר לפני 2,000 שנה, שימש את עולי הרגל וחיבר בין בריכת השילוח לבין הר הבית. נראה, אם כך, שגם הכלי בעל התאים קשור לפעילות המסחרית שהתקיימה ברחוב".

הפופולריים