אור ירוק להקמת 5 יישובים חדשים במבואות ערד, אחד מהם לבדואים

אור ירוק להקמת 5 יישובים במבואות ערד, אחד מהם לבדואים
חמשת היישובים יצטרפו לעיר כסיף שעתידה לקום בצומת תל ערד, שטח הגן הלאומי יוכפל. החברה להגנת הטבע: "היישובים יחלישו את ערד"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
תל ערד
צילום: גרשון אלינסון, פלאש 90

שנתיים אחרי החלטת הממשלה להקים חבל התיישבות בנגב הצפוני, ועדת המשנה של המועצה הארצית לתכנון ולבנייה המליצה היום (רביעי) לאשר ארבעה יישובים כפריים עבור האוכלוסייה הכללית ויישוב אחד עבור האוכלוסייה הבדואית במבואות ערד, מצפון לכביש 31 ומשני צידי כביש 80. ביישובים שמיועדים לאוכלוסייה הכללית יוקמו 500 יחידות דיור וביישוב שמיועד לאוכלוסייה הבדואית יוקמו 1,000 יחידות דיור. 

חמשת היישובים יצטרפו לעיר כסיף שעתידה לקום בצומת תל ערד, כפי שאושר בנובמבר 2022. בנוסף, ניתן אור ירוק להכפלת שטח הגן הלאומי תל ערד לכ-3,000 דונם.

החברה להגנת הטבע תקפה את ההחלטה ומסרה בתגובה כי התוכנית עומדת בסתירה למדיניות התכנון הארצית, "לפיה יש להפנות את המשאבים, לעיבוי וחיזוק ישובים קיימים ולהימנע מהקמה של ישובים חדשים". לדברי החברה, "במיוחד בתקופה זו, על המדינה לחזק את היישובים הקיימים במרחב ולא להשקיע מאמצים בתוכניות של ישובים חדשים, שאין בהם תרומה לחיזוק המרחב. התוכנית להקמת יישובים חדשים תפגע בשטחים הפתוחים, תעמיס על התשתית התחבורתית הקיימת ותגביר את השימוש ברכב פרטי. כל זאת בעידן של שינויי אקלים. בנוסף, יישובים אלה יהוו תחרות לערד ויחלישו אותה".

הפופולריים