ישראל עברה לשעון קיץ

ישראל עברה לשעון קיץ
בשעה 02:00 לפנות בוקר זזו מחוגי השעון והספרות הדיגיטליות שעה אחת קדימה לשעה 03:00. הפסדנו שעת שינה אחת, אך זכינו לשעת אור נוספת עד החזרה לשעון החורף ב-27 באוקטובר 2024
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שעון קיץ
צילום: אילוסטרציה

ישראל עברה הלילה (שישי) לשעון קיץ. בשעה 02:00 לפנות בוקר זזו מחוגי השעון והספרות הדיגיטליות שעה אחת קדימה לשעה 03:00. הפסדנו שעת שינה אחת, אך נזכה לשעת אור נוספת עד החזרה לשעון החורף ב-27 באוקטובר 2024. 

ההעברה לשעון חורף וקיץ מתבצעת בישראל לפי חוק קביעת הזמן משנת 2013. המעבר לשעון קיץ בישראל קורה תמיד בין יום חמישי לשישי שלפני יום ראשון האחרון של חודש מרץ בשעה 02:00 בלילה, וחל עד ליום ראשון האחרון של חודש אוקטובר באותה השעה.

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

לפי החוק, הזמן במדינת ישראל נקבע במעבדה הלאומית לפיזיקה במשרד הכלכלה והתעשייה, בעזרת מערכת של ארבעה שעונים אטומיים, המסמנים את הזמן הלאומי כ-UTC(INPL) זמן היקום המתואם של ישראל.

בכל מדינה יש זמן מקומי לאומי, שעל פיו חיים תושבי המדינה וכל דבר במדינה מתבצע לפי זמן זה. זמן מקומי בכל מדינה מוגדר לפי המיקום הגיאוגרפי של המדינה על פני כדור הארץ, המחולק ל-24 אזורי זמן. ספירת אזורי הזמן מתחילה בקו האורך אפס מעלות שנמצא בעיר הקטנה גריניץ' שליד לונדון. הזמן העולמי UTC מוגדר לפי קו האורך גריניץ'.

למה דווקא ב-02:00 בלילה?

מדוע נבחרה השעה 02:00? כדי לשמור על סנכרון הזמן המקומי ישראלי עם הזמן העולמי. מכיוון שהזמן מקומי שלנו מקדים את הזמן העולמי בשעתיים, כאשר בישראל שעה השעה 02:00, בגריניץ' השעה חצות. בכל העולם עושים שינוים בזמן בחצות הלילה לפי הזמן העולמי כדי להישאר מסונכרנים איתו. 

למה ומתי נקבע שעון קיץ?

ב-1784, בעת שכיהן בנג'מין פרנקלין כשגריר ארצות הברית בצרפת, הציע לצרפתים לקום בשעה אחת מוקדם יותר בקיץ כדי לחסוך בנרות, אך הצרפתים לא קיבלו את הרעיון. שעון הקיץ הונהג בשטחה של גרמניה ובשטחים שכבשה באירופה באפריל 1916, במטרה לחסוך בפחם. בריטניה אימצה את הרעיון חודש לאחר מכן, מאותן הסיבות. 

רוב מדינות העולם כבר ביטלו את העברת השעון בקיץ ובחורף, בהן רוב מדינות אסיה, אפריקה ודרום אמריקה. גם בארצות הברית יש גורמים הלוחצים להפסיק את שינוי השעון בחורף. בנוסף, הפרלמנט האירופי הצביע ב-2019 בעד ביטול המעבר העונתי לשעון קיץ – כך שכל מדינה יכולה להחליט אם להישאר כל השנה באזור הזמן הרגיל שלה או לעבור באופן קבוע לשעון קיץ.

הפופולריים