כאן רשת ב

"אם יגלו שאני ישראלי יהפכו אותי לאחד האסירים שלהם"

"אם יגלו שאני ישראלי יהפכו אותי לאחד האסירים שלהם"
מוחמד (שם בדוי), אזרח ישראלי בדואי תושב הנגב, נכנס לרצועת עזה לבקר את משפחתו טרם פרצה המלחמה ב-7 באוקטובר - ולאחר שלא הצליח לחזור לישראל, התחנן לרשויות בארץ שיאפשרו לו לשוב הביתה | האזינו לריאיון
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גבול רצועת עזה
צילום: פלאש 90

מוחמד (שם בדוי), אזרח ישראלי-בדואי תושב הנגב, עבר את הגבול לרצועת עזה כדי לבקר את משפחתו טרם פרצה המלחמה ב-7 באוקטובר - ולאחר מכן לא הצליח לשוב ארצה. בהקלטות ששודרו בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב - סיפר על הפחד שמא זהותו תיחשף, ועל תחינותיו לרשויות בארץ לכך שיאפשרו לו לשוב הביתה: "אם יגלו שאני ישראלי יהפכו אותי לאחד האסירים שלהם, מבקש מאלוף ע'אסן אליען ומראש הממשלה לעזור לי לצאת מפה". לפי שעה אין מענה לתחינותיו, וכל בקשותיו נדחו. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

האזינו לריאיון המלא בכאן רשת ב

 

מוחמד סיפר על כך שהיה עד לתקרית שבה נהרגו מאש צה"ל פעילי הסיוע שחילקו מזון ברצועה: "ראיתי את ההפגזה של עובדי הסיוע, שבעה מהם נהרגו. אנשים עם רכבים עברו מהדרך, הייתה הפגזה. לא הבנתי מי האנשים האלה".

מוחמד מסתתר בבית ברפיח, במרחק לא רב מהמעבר: "כולם מסתכלים עליי שאני ישראלי, אני מפחד לצאת. אם מישהו יעצור אותי ויבקש תעודת זהות, מה אני אגיד לו? אם יגלו שאני ישראלי יהפכו אותי לאחד האסירים שלהם. המצב שלי לא טוב, הילד שלי כל הזמן בוכה: 'אבא אני לא רוצה למות'". 

תעודת הזהות של מוחמד: "אם יגלו שאני ישראלי יהפכו אותי לאחד האסירים"

"אין מים, אין חשמל. מחכים בתור למים במשך 6 שעות", המשיך מוחמד. "אנחנו אוכלים עגבניה, מלפפון, חציל ותפוח אדמה. זה מה שיש לנו". נוכח נואשותו להימלט מהרצועה מוחמד אף שקל לצעוד לעבר הגבול, תוך סיכון חייו, בידיעה שצה"ל עלול לירות בו: "חשבתי ללכת עם הילדים שלי לגדר עם דגל לבן".

נשיא ארצות הברית, ג'ו ביידן, מתח ביקורת חריפה לאחר מותם של עובדי ארגון הסיוע מאש צה"ל: "אני זועם ושבור לב על מותם של שבעת עובדי הארגון ההומניטרי, בהם אזרח אמריקני, באתמול בעזה. הם סיפקו מזון לאזרחים הרעבים בעיצומה של המלחמה, הם היו אמיצים ואמפתיים. מותם הוא טרגדיה", לשון הודעת הנשיא. 

הפופולריים