מפקד מחוז בשב"ס שכשל והודח יעמוד בראש צוות שיבחן איך לפקד על מחוז

מפקד מחוז בשב"ס שהודח יעמוד בראש צוות לבחינת מפקדי מחוז
ועדת הבדיקה לפרשת בריחת האסירים מכלא גלבוע קבעה כי גונדר אריק יעקב יודח מפיקוד על מחוז צפון ולא ישמש בתפקיד מבצעי-פיקודי. הצוות שבראשו יעמוד יבחן גם את סוגיית "הפיקוד המקצועי והאחריות המבצעית" של מפקדי המחוזות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
גונדר אריק יעקב
צילום: פלאש 90

מפקד מחוז צפון בשירות בתי הסוהר לשעבר, שהודח לאחר שנקבע כי כשל בתפקידו, מונה על ידי ממלא מקום נציב שב"ס לעמוד בראש צוות שיבחן את סוגיית הפיקוד על מחוז בארגון - כך פורסם הערב (חמישי) בחדשות הערב בכאן 11.

צפו בפרסום בחדשות הערב:

 

ועדת הבדיקה לפרשת בריחת האסירים מכלא גלבוע קבע כי המפקד שהודח, גונדר אריק יעקב, לא ישמש בתפקיד מבצעי-פיקודי. הצוות שבראשו יעמוד יבחן גם את סוגיית "הפיקוד המקצועי והאחריות המבצעית" של מפקדי המחוזות.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

ממלא מקום הנציב, גונדר קובי יעקובי, מינה לאחרונה כמה צוותי עבודה בראשות בכירי הארגון, שבוחנים את אתגרי הליבה של שב"ס, לקראת גיבוש התוכנית הרב-שנתית שלו לארגון. אחד הצוותים נקרא "אחדות הפיקוד", ובראשו העמיד את גונדר אריק יעקב, שהיה מפקד מחוז צפון בזמן בריחת האסירים. 

ועדת הבדיקה למחדל קבעה כי גונדר יעקב "כשל במילוי תפקיד מפקד מחוז הצפון הן במעשיו והן בהימנעות מהכוונת פקודיו כנדרש" וכי "לא הצליח להביא ערך מוסף של ממש לבתי הסוהר במחוז". הוועדה המליצה להדיחו והוסיפה כי היא ממליצה ש"לא ימונה בהמשך דרכו בשב"ס לתפקיד פיקודי בתחום המבצעי". 

למרות זאת, מ"מ הנציב בחר בגונדר יעקב כמי שיעמוד בראש הצוות שיבחן בדיוק את הסוגיות שבהן כשל בעצמו. הצוות בהובלתו "עוסק בבחינת פיקוד מחוז טריטוריאלי, לרבות סוגיית הכפפת הכוחות הפועלים בשטח המחוז (...) וכן איתור נקודת האיזון בין פיקוד מקצועי לאחריות מבצעית". 

נזכיר כי למרות שהוועדה קבעה כי יש להדיחו עד לחודש ספטמבר בשנה שעברה, רק לפני כחודשיים הוא הועבר מתפקידו ומונה לממלא מקום ראש אגף האסיר - תפקיד מרכזי ורגיש בארגון. גם המינוי הזה עורר סימני שאלה. בכיר בשב"ס שאל בשיחה עם כאן חדשות אז: "מדוע אחרי המלצות הוועדה בחרו לשים קצין עם הערה פיקודית לפקד על אגף כה רגיש?"

גורם בכיר שהיה מקורב לעבודת הוועדה בתגובה לחשיפת כאן חדשות: "גונדר אריק יעקב היה אמור לסיים את תפקידו במחוז צפון בשל כשלים פיקודיים חמורים כפי שפורטו בהרחבה בדוח. הפירסום בכאן 11 מצביע על פער משמעותי בהבנתן וביישומן של החלטות הועדה ובדגש בכל הנושא למעורבות הקצין בסוגיות בהם נמצא דופי בהתנהגותו כמפקד"

משב"ס נמסר בתגובה: "מיד עם כניסתו לתפקיד מימש ממלא מקום נציב שב"ס, גונדר קובי יעקובי, את המלצות ועדת גלבוע הנוגעות לאירועים שקרו טרם תקופת כהונתו. בין היתר, בנוגע לשיבוצו של מפקד מחוז צפון בהתאם לקביעת הוועדה. מינויו של הקצין לצוות חשיבה מקצועי קצר מועד אינו נוגע להמלצות הוועדה ומכאן שגם אינו מנוגד להן". 

הפופולריים