הפרקליטות ערערה על זיכוי ישראלית מעבירת מסירת ידיעה לתועלת האויב

הפרקליטות ערערה על זיכוי ישראלית ממסירת ידיעה לאויב
האישה, שמסרה מידע בעל אופי ביטחוני לפרופיל פייסבוק שהזדהה כמוסלמי-איראני וניסתה לשים קץ לחייה, הורשעה ב-2022 במגע עם סוכן חוץ. נגזרו עליה חודשיים וחצי מאסר בפועל, כמניין ימי מעצרה, כך שבפועל היא לא נשלחה לכלא
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
דגל איראן
צילום: רויטרס

הפרקליטות ערערה היום (ראשון) לבית המשפט העליון על זיכוי האזרחית הישראלית, שהורשעה ב-2022 במגע עם סוכן חוץ, מעבירת מסירת ידיעה שעלולה להיות לתועלת האויב. היא מסרה מידע בעל אופי ביטחוני לפרופיל פייסבוק שהזדהה כמוסלמי-איראני וביקש לאסוף מידע נגד מדינת ישראל.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

חצי שנה לאחר פרסום שב"כ את הפרשה, האישה ניסתה לשם קץ לחייה ובלעה כדורים במעצר הבית בו היא שהתה. הניסיון לא צלח אך היא פגעה בעצמה ומצבה הוגדר אז קשה. 

לדברי הפרקליטות, "מדובר בערעור עקרוני בעל חשיבות רבה נוכח התקופה הנוכחית, שעה שגורמי אויב מנסים לעשות שימוש באזרחים 'מן השורה' למטרות ריגול ופגיעה במדינה ישראל, ועל כן הרשעה בעבירות ביטחון חמורות אלו תכליתן להזהיר ולייצר הרתעה המושגת, בין היתר, באמצעות רישום פלילי והטלת סנקציה".

בניסיון לאסוף מידע נגד ישראל, איראן הפעילה פרופיל פייסבוק של אדם שהציג עצמו כמוסלמי-איראני שמתעניין בישראל וביהדות וכינה עצמו בשם "ראמבוד נמדר". הוא פיתח קשר עם הישראלית והשניים עברו להתכתב בוואטסאפ. בשבל זה "נמדר" התחיל לבקש ממנה בקשות, חלקן בעלות אופי ביטחוני מובהק. בין היתר הוא ביקש מידע על מיקום בסיסי צה"ל ומטות גופים ביטחוניים אחרים, תמונות של בסיסים צבאיים ואת מספר הטלפון של הרמטכ"ל. עוד הוא ביקש ממנה לתעד במצלמה את עבודת הפקידים במשרד הפנים ובבניין השגרירות של ארצות הברית. נמדר אף עודד אותה לכוון את בנה דובר הפרסית לשרת ביחידת מודיעין.

בית המשפט המחוזי בירושלים הרשיע אותה במגע עם סוכן חוץ, אך זיכה אותה מעבירה של מסירת ידיעה העלולה להיות לתועלת האויב, משום ש"לא הוכח מעל לכל ספק סביר כי מי שעומד מאחורי פרופיל הפייסבוק הוא 'אויב', וכי ייתכן כי מדובר בעוקץ ברשת, או סוכן של מדינה ידידותית". נגזרו עליה עונש של חודשיים וחצי מאסר בפועל, כמניין ימי מעצרה, וכן מאסר על תנאי. כך שבפועל היא לא נשלחה לכלא.

הפרקליטות מסרה כי היותו של "נמדר" אויב היא מסקנה שמבוססת על ההיגיון והשכל הישר והוסיפה כי העובדה שהישראלית סירבה לחלק מהבקשות שלו - מצביעה על כל שהיא אכן האמינה שהוא אויב. "קביעות בית המשפט הן בגדר תיאוריות ערטילאיות, שלא רק שאין להן אחיזה בראיות, כי אם כאלה אשר בבירור אינן מתיישבות עם עובדות המקרה".

עם זאת, הפרקליטות הדגישה שהיא לא מבקשת להחמיר בעונשה של הנאשמת. זאת כאשר העונש הקבוע בחוק על עבירת מסירת ידיעה שעשויה להיות לתועלת האויב הוא 15 שנות מאסר. 

הפופולריים