שידור ישיר

מחאה נגד נתניהו בטקס הנחת הזרים ביד ושם

מחאה נגד נתניהו בטקס הנחת הזרים ביד ושם
הנשיא הרצוג ציין בטקס "לכל איש יש שם" בכנסת שמות של נספים ממשפחותיהם של חטופים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
טקס הנחת זרים ליום הזיכרון לשואה ולגבורה באוהל יזכור במוזיאון 'יד ושם', התשפ"ד 2024
צילום: חיים צח / לע"מ

מחאה נגד ראש הממשלה בנימין נתניהו נשמעה היום (שני) בטקס הנחת הזרים המסורתי באוהל ה"יזכור" ביד ושם. במהלך הטקס נשמע שורד שואה צועק לעבר נתניהו: "כמה סימנים צריך שראש ממשלה ידע ללכת הביתה?".  

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

הטקס נפתח לאחר שמיעת הצפירה בת שתי הדקות לזכר נרצחי השואה. בטקס נוכחים ראש הממשלה, נשיא המדינה יצחק הרצוג, יושב ראש הכנסת אמיר אוחנה, נשיא בית המשפט העליון עוזי פוגלמן ונציגים של ארגוני ניצולי שואה ולוחמים. בשעה 13:00 יתקיים טקס אזכרה באוהל.

טקס הנחת הזרים באוהל ה"יזכור" ביד ושם | שידור ישיר בכאן 11

נשיא המדינה נאם בטקס "לכל איש יש שם" בכנסת: "השנה, שבר על שבר הושברנו, ועינינו ראו מראות שלא חשבנו שנראה עוד, כעם חופשי בארצו. פצעי השבעה באוקטובר עדיין פעורים בלבנו, אנחנו אבלים ושכולים, ולא נוכל לשקוט, כל עוד אחינו ואחיותינו חטופים בידי מרצחי חמאס".

"לכן, לרשימת שמות בני משפחתי ומשפחת רעייתי מיכל שנספו בשואה, אני מבקש לצרף השנה באופן סמלי את שמותיהם של כמה נספי שואה שהם קרובי משפחה של שניים מהחטופים הנמצאים בעזה - אלכס דנציג ומתן אנגרסט", הוסיף הרצוג.

נתניהו בטקס "לכל אי יש שם": "אמרתי אמש בטקס שהכוונה של המרצחים והאנסים והחוטפים של יקירינו שעדיין שם ואנו נחושים להוציאם היא אותה כוונה של הקלגסים הנאצים שרצחו שליש מעמנו. ההבדל הוא שיש לנו חיילים גיבורים שמאות מהם נפלו בגבורה אין קץ ואחרים נפצעו ואנחנו מחבקים אותם ואת משפחות הנופלים והחטופים בליבנו".

"זו לא הייתה שואה כי יש לנו את כח המגן. בשואה לא היה לנו דבר כזה", המשיך ראש הממשלה. "היקף הקטל בשואה שקול ל-5,000 7 באוקטובר. לכל איש ואשה יש שם ולרבים קרובים שעדיין כאן".

יו"ר ועדת החוץ והביטחון, ח"כ יולי אדלשטיין, אשר אמו אניטה, ניצולת שואה, הלכה השנה לעולמה, אמר: "יש כאלה ששרדו את התופת ובכל שורד - שישה מיליון נשמות שחיו בתוכו. בכל שורד שכנו יחד, זה לצד זו, כאב של שישה מיליון קורבנות לצד תקוות עד בת אלפי שנים. עם השנים השורדים הולכים לעולמם, והשנה, הלכה לעולמה גם אימי, אניטה. בתוך הכאב האישי, כאבן של ששת המיליונים שאימי נשאה בתוכה - עבר אליי. אך עברה גם התקווה".

נתניהו נאם אתמול בעצרת הממלכתית לציון יום הזיכרון לשואה ולגבורה ביד ושם, ואמר: "המסר לעולם לא עוד - זה עכשיו. 80 שנים אחרי השואה, שוב קמו עלינו אנשים רשעים שחטפו, אנסו וטבחו. מתקפת הטרור ב-7 באוקטובר לא הייתה שואה, לא בגלל היעדר הכוונה להשמידנו, אלא בגלל היעדר יכולת". 

באותו טקס נשא גם הנשיא הרצוג דברים: "למרות האסון - את הבית הזה שום דבר לא יחריב. הלכידות הישראלית, הנדירה, האמיצה, היפהפייה שראינו בחזית ובעורף - היא דמותנו האמיתית". בטקס אחר במכון משואה, נשא השר גנץ דברים והתייחס לחטופים: "החזרת אחיותנו ואחינו מהשבי, והמשך הלחימה לאורך זמן - חלק מהגבורה של העם היהודי. אויבינו ביקשו להשמיד, להפחיד ולפרק אותנו - ומצאו אותנו מאוחדים ונחושים יותר".

הפופולריים