יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל

הרמטכ"ל בטקס הזיכרון לחללי מערכות ישראל: נושא באחריות לכישלון, אענה לשאלות נוקבות

הרמטכ"ל: נושא באחריות לכישלון, אענה לשאלות נוקבות
הנשיא עלה לנאום עם בגד קרוע ופנה למשפחות החטופים: "אין גדולה ממצוות פדיון שבויים, חייבים לגלות אומץ" • הרמטכ"ל פנה גם הוא למשפחות: "אני המפקד ששלח את בניכם ובנותיכם לקרב שממנו לא שבו. אני אחראי לענות על השאלות הנוקבות" • בזמן הטקס נשמעו אזעקות בעוטף
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרמטכ"ל, רב-אלוף הרצי הלוי, בטקס הדלקת נר זיכרון ברחבת הכותל המערבי
צילום: דובר צה"ל

טקס יום הזיכרון לחללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות האיבה נפתח הערב (ראשון) ברחבת הכותל בירושלים, אחרי צפירת דומייה בת דקה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

שמות חללי מערכות ישראל ונפגעי פעולות הטרור

שמות הנופלים והנופלות

הנשיא הרצוג עלה לנאום עם בגד קרוע: "הקרע הזה הוא סימן האבלות היהודי, הוא סמל לאבל ויגון של עם שלם בשנה זו – שנת אבל לאומית. סמל לקרע מדמם בלב העם. קרע בליבה של מדינת ישראל – שכולה, מיוסרת, בוכה בכי תמרורים, וממאנת להינחם על בנותיה ובניה – חיילים ואזרחים. אני פונה מכאן, ברגע הקדוש הזה, אל אחיותינו ואחינו החטופים, ואל משפחותיהם: לכל אורך הימים הלאומיים האלה, אנחנו לא שוכחים לרגע שאין גדולה ממצוות פידיון שבויים. כל העם אתכם! אנחנו חייבים לגלות אומץ ולבחור בחיים".

"במעמד הקדוש הזה אני מזכיר לנו ולעולם כולו: מעולם לא רצינו ולא בחרנו במלחמה הנוראה הזו. לא בזו ולא בקודמותיה. כל שרצינו הוא לחזור לציון ממנה הוגלינו בכוח הזרוע, ולחדש בתוכה את חירותנו – במדינה יהודית ודמוקרטית. לבנות פה חיים, עתיד, תקווה. תמיד חלמנו על שלום ושכנות טובה עם כל העמים והמדינות באיזור, ולא נחדול מכך לעולם. אך כל עוד אויבינו יבקשו להשמידנו, לא נניח את חרבנו".

בדבריו התייחס הנשיא במרומז גם לחוק הלאום: "אני זועק מכאן את זעקתן של המשפחות השכולות הדרוזיות והבדואיות שדרשו ממני ודורשות מכולנו להכיר בכבוד ובזכות להיות חלק מהסיפור הישראלי – כשווים בין שווים, במלוא מובן המילה". בחתימת נאומו אמר: "הזכות להגן על ביטחון ישראל, הזכות לשרת בצה"ל – היא זכות עצומה. היא לא נטל. זכות מקודשת בדם".

הרמטכ"ל לקח בנאומו אחריות על מחדל 7 באוקטובר: "כמפקד צבא ההגנה לישראל במלחמה, אני נושא באחריות לכך שצה"ל כשל במשימתו להגן על אזרחי מדינת ישראל בשבעה באוקטובר. את משקלה על כתפיי אני חש בכל יום, ובליבי אני מבין היטב את משמעותה".

הוא פנה למשפחות השכולות: "ביום בו מאבד מפקד אחד מחייליו, הופכת אחריותו לחיי פקודיו למחויבות נצח למורשתו, ולאוהביו שנותרו אחריו. אני הוא המפקד ששלח את בניכם ובנותיכם לקרב שממנו לא שבו ואל העמדות שמהן נחטפו. אני נושא איתי בכל יום את זכר הנופלים, ואני אחראי לענות לכם על השאלות הנוקבות המדירות שינה מעיניכם".

מוקדם יותר היום נערך טקס הפתיחה לזיכרון חללי צה"ל ונפגעי פעולות בבית יד לבנים בירושלים. בפתיחת נאומו בטקסט פנה ראש הממשלה בנימין נתניהו למשפחות השכולות: "אני חושב עליכם בכל יום, כפי שאני חושב על אחי יוני בכל יום. אני חושב על הכאב הגדול, ועל הגעגוע שאינם מרפים. על התחושה שהשמש כבתה.

125 קברים נוספו השנה בהר הרצל, המספר הגבוה ביותר במלחמות ישראל. בימים אלה, בית העלמין הצבאי נערך ליום הזיכרון הקשה והקודר ביותר בתולדותיו. מניין חללי מערכות ישראל משנת 1860 ועד היום: 25,034 נופלים ונופלות.

 

 

הפופולריים