סרטון חטיפת התצפיתניות

אימה של לירי אלבג: "המחבלים אמרו שם – 'אלו הבנות שיכולות להיכנס להיריון'"

"המחבלים אמרו בסרטון: 'הבנות יכולות להיכנס להיריון'"
סרטון ובו רגע החטיפה של חמש תצפיתניות יפורסם הערב • הסרטון נמצא במצלמות שנתפסו על מחבלי חמאס ותיעוד שאותר במהלך פעילות צה"ל ברצועת עזה • ברקע הפרסום הצפוי, משפחות של חיילות שנרצחו בבסיס נחל עוז - זועמות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
סרטון חיילות חטופות - 22.05.24
צילום: -

שידור ישיר | כאן 11

משפחותיהן של חמש התצפיתניות שנחטפו מבסיס נחל עוז בשבת השחורה - לירי אלבג, קרינה ארייב, אגם ברגר, דניאלה גלבוע ונעמה לוי, הודיעו הבוקר (רביעי) כי ישחררו הערב בשעה 18:00 את סרטון חטיפתן לציבור הרחב. זמן קצר לאחר פרסום ההודעה, שירה, אימה של התצפיתנית החטופה לירי אלבג, אמרה בריאיון לקרן נויבך בתוכנית "סדר יום" בכאן רשת ב: "המחבלים אמרו שם – 'אלו הבנות שיכולות להיכנס להיריון'".

שירה תיארה את שרואים בסרטון: "רואים את הבנות אחרי שהן נכנסו למיגונית, אחרי שהחברות שלהן נרצחו. רואים שם כמויות של מחבלים שמתנהגים אליהן בברוטליות ומדברים אליהן בשיח לא נעים ומאוד אלים. רואים את כמות המחבלים האדירה שהייתה שם. עוד הוסיפה: הבנות ישבו במשך שעתיים בתוך המיגונית אחרי שכבשו את הבסיס הן ישבו אזוקות וקשורות שכל חבורתיהן שכובות ליידן והמחבלים עליהן".

> הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

"ערכו את הסרטונים האלה לצפייה רק לנו כי הסרטונים מאוד קשים. רואים בהם את כל מה שקרה באותו יום. אני בין האימהות היחידות שראו את זה, רוב האימהות לא צפו בסרטון. אני הנציגה שלהן שבכל פעם מספרת מה קרה, קשה להן מאוד לצפות, עד היום הן לא צפו בו", תיארה אימה של לירי. 

דרשנו שמקבלי ההחלטות יראו קודם את הסרטון - אבל הם רוצים לישון טוב בלילה

שירה סיפרה מדוע החליטה לראות את הסרטון למרות שהוא קשה במיוחד: "אני החלטתי עם עצמי שאני רוצה לדעת כל מה ששלי וכל דבר של לירי עברה ועוברת עדיין בשבי. חשוב לי לדעת, חשוב לי להרגיש אותה, אני ככה חושבת שאני מרגישה אותה".

"דרשנו קודם כל שמקבלי ההחלטות יראו את את הסרטון הזה, שהם יראו גם את הסרטון הלא מצונזר, שיבינו את גודל השעה, שיבינו מה קורה. אבל הם רוצים לישון טוב בלילה והם מתעסקים בדברים שהם לא צריכים להתעסק ויוצאים באמירות כאלה ואחרות וזה לא מעניין אותם". אמרה שירה.

עוד היא סיפרה מדוע החליטו המשפחות לפרסם היום את הסרטון: "אנחנו רואים שכבר שבועיים לא מתקיים שום משא ומתן לגבי החזרת החטופים, זה שבועיים נוספים על התקופה שהבנות שם וכל שעה זה נצח, כל דקה שם זה נצח".

ברקע פרסום הסרטון - משפחות של חיילות וחיילים שנרצחו זועמות 

דרור אשרם, אביה של שי שנרצחה במיגונית בבסיס נחל עוז, אמר בריאיון לקרן נויבך בכאן רשת ב: "לא יכול להיות שאנחנו נראה את הסרטון יחד עם כל עם ישראל, דורשים לראות אותו לפני. לא לעלות לנו את זה לפנים - נודע לנו על זה רק לפני שעה. מחזירים אותנו אחורה".

אשרם הסביר: "הטענות הקשות שלי הן לדובר צה"ל, אני כבר לא רוצה להזכיר את הממשלה המטומטמת הזאת שלא עושה כלום. אנחנו כהורים לא ראינו את הסרטון". עוד הדגיש בעצב: "אני לא רוצה לדמיין איפה הבת שלי שכבה ואיפה הבת שלי נרצחה. לא יכול להיות שאנחנו כהורים נראה את זה ביחד עם כל עם ישראל".

אני לא רוצה לדמיין איפה הבת שלי שוכבת מתה

אשרם שהתראיין לאחר אימה של לירי אלבג הבהיר: "אין לי שום טענה לשירה - אנחנו איתה. אנחנו ההורים לא ישנים כל הלילה, מחזירים אותנו עכשיו חודשים אחורה. תנו לי להחליט אם אני רוצה לצפות או לא לצפות. אתם רוצים שכל העם יראה? אין בעיה. תבואו להורים, תגידו למישהו רוצה לצפות שיבוא יצפה. לא להעלות לנו את זה לפנים".

"שלושה חברי כנסת הועילו בטובם לראות את הסרטון. אין להם זמן, מסכנים, הם עסוקים לשבת בבור בקריה ולנהל מלחמה. הם מנהלים את המשא ומתן על החטופות שלא מחזירים אפילו אחת. אין להם זמן לראות, כל אחד בפגרה של הקיץ, הולכים לים לצעוד ולחו"ל. שיתביישו", אמר אביה של שי שנרצחה בבסיסה.

הסרטון שאורכו כשלוש דקות, צולם במצלמות הגוף של מחבלי חמאס ביום החטיפה וניתן לראות בו את חמש החיילות חבולות ולבושות בפיג'מות: "הוא אינו כולל חלקים קשים לצפייה, הכוללים את הנרצחים הרבים בבסיס, את הנרצחים בתוך המיגונית ממנה נחטפו התצפיתניות וקטעי אלימות רבים", נמסר ממטה משפחות החטופים. עוד הבהירו במטה: "הסרטון מראה את היחס האלים, המשפיל והמבזה שעברו הבנות ביום חטיפתן, ומעיד על הפחד העצום שנשקף דרך עיניהן".

הסרטון נערך ממצלמות שנתפסו על מחבלי חמאס ותיעוד שאותר במהלך פעילות צה"ל ברצועת עזה. כפי שפורסם בכאן חדשות, למרות שהוצע כמה פעמים לחברי הקבינט לראותו, לשכתו של ראש הממשלה בנימין נתניהו סירבה להציגו באופן רשמי בדיון עצמו. כמו כן, הסרטון יפורסם שעות לפני ישיבת קבינט המלחמה שתתקיים הערב, בה יתקיים דיון בדבר ההצעה לשחרור החטופים ובקיומה של הפסקת אש.

עוד נמסר ממטה משפחות החטופים: "הסרטון הוא כתב אישום חריף על מחדל לאומי של הפקרת החטופות והחטופים. אין משימה גדולה יותר, אין ניצחון משמעותי יותר ואין סיכוי להחזיר את התקווה לישראל ללא השבת כולם - החיים לשיקום והנרצחים לקבורה. לממשלת ישראל אסור לבזבז אפילו רגע אחד נוסף, עליה לחזור לשולחן המשא ומתן עוד היום". בתמונות שפרסמו המשפחות הבוקר מתוך הסרטון - צורפו שתי כתוביות. באחת, מחבל אומר לאחת החיילות "את כל כך יפה", ובשנייה החיילת לירי אלבג שואלת "מישהו מדבר אנגלית?". 

בבסיס נחל עוז, נרצחו 15 תצפיתניות ששירתו בבסיס ושבע מהן נחטפו לעזה בעודן בחיים, בהן אורי מגידיש שחולצה על ידי הצבא לאחר 23 ימים בשבי ונועה מרציאנו שנרצחה בשבי וגופתה הוחזרה ארצה על ידי צה"ל.

הפופולריים