"נמות ולא נתגייס": מאות חרדים מפגינים בירושלים נגד חוק הגיוס

"נמות ולא נתגייס": מאות מפגינים בי-ם נגד חוק הגיוס
המפגינים חוסמים את הכביש ואת נתיב הרכבת הקלה. כוחות משטרה, פרשים ויס"מ שנמצאים במקום מנסים לפנות את החסימה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הפגנת חרדים נגד חוק הגיוס בירושלים, מאי 2024
צילום: .

כ-300 חרדים מפגינים הערב (חמישי) בצומת הרחובות יפו ושרי ישראל בירושלים נגד חוק הגיוס. המפגינים חוסמים את הכביש ואת נתיב הרכבת הקלה וקוראים: "נמות ולא נתגייס". כוחות משטרה, פרשים ויס"מ שנמצאים במקום מנסים לפנות את החסימה.

 

עקבו אחר ערוץ הוואטסאפ של כאן חדשות

בשבוע שעבר הודיעה הממשלה לבג"ץ כי התחילה בחקיקת חוק גיוס, לאחר אישור הצעת החוק בוועדת השרים לחקיקה, וכי היא מתכוונת להשלים את תהליך החקיקה שלו עד סוף כנס הקיץ של הכנסת, בסוף חודש יולי הקרוב. 

בתצהיר שהגישה הממשלה הביעה ביקורת על הייעוץ המשפטי לממשלה, משום ששם התנגדו להחלת הדין הרציף על החוק, שמקורו ב-2022, בתקופה בה כיהנה הממשלה הקודמת. 

מתוך התצהיר שהגישה הממשלה לבג"ץ

 

בחוות הדעת שנכתבה על ידי לימון נטען כי קיימת מניעה משפטית לקדם את חוק הגיוס שאושר בממשלה הקודמת. "ההצעה מתעלמת מהצרכים החדשים והדחופים של צה"ל, נעדרת תשתית עובדתית ומתעלמת מעמדת שר הביטחון", נכתב. בעמדה שגיבש לימון נכתב כי "מטרת כינוס וועדת השרים דווקא היום היא בשל ההליך המשפטי בבג"ץ ולא נעשה הליך סגור לאישור וקידום ההצע"ה.

ראש הממשלה בנימין נתניהו הודיע כי הוא מעוניין להעביר את מתווה הגיוס של גנץ, שעבר בקריאה ראשונה בכנסת. המהלך זכה לתגובה זועמת מגנץ שאמר: "תרגיל פוליטי, חוק הגיוס שהובא על ידינו אז - אינו רלוונטי למציאות שאחרי 7 באוקטובר". נתניהו נפגש עם שרים בקואליציה וביקש מהם להצהיר פומבית על תמיכתם בחוק. שר הביטחון יואב גלנט אמר בהצהרה לתקשורת: "רק חוק גיוס שיהיה מקובל על ידי כל הקואליציה, אתמוך בו".

הפופולריים