לראשונה

נשות מילואימניקים יהיו מוגנות מפיטורים ויקבלו מענק הסתגלות

נשות מילואימניקים יהיו מוגנות מפיטורים ויקבלו מענק
הכנסת אישרה הצעת חוק תקדימית להגנה על נשות חיילי המילואים ואוסרת על פגיעה בהכנסה של משרתי המילואים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מיכאל גלעדי, פלאש 90
צילום: מיכאל גלעדי, פלאש 90

כנסת אישרה סופית היום (שלישי) הצעת חוק מוגנות תעסוקתית לנשות מילואימניקים. ההצעה מגיעה בעקבות תופעה שהלכה וגדלה ובה מעסיקים פיטרו או הוציאו לחל"ת ממושך בנות ובני זוג של משרתי מילואים, פגעו בהכנסתם ובאופק התעסוקתי שלהם.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי


ההצעה קובעת הסדר תקדימי שמספק הגנה לבנות ובני זוג של משרתי המילואים עם ילדים וכוללת: ⁠איסור פיטורים או הוצאה לחל"ת של בת או בן הזוג של משרת מילואים בזמן שירות המילואים וכ- 14 יום לאחר סיומם. ההגנה תינתן לבת או בן זוג של משרת עם ילד, למי שגויס בצו 8 או למי ששירת 21 יום לפחות.

בנות ובני זוג של משרתי מילואים עם ילד יקבלו מענק הסתגלות. המענק יינתן רטרואקטיבית מ-7 באוקטובר, בגובה 70% מהכנסתו של בת או בן הזוג, ויינתן לתקופה של עד חודש, בכדי לאפשר תקופת הסתגלות קצרה במצב החדש שבו בן הזוג במילואים, אך ללא פגיעה בהכנסה. זכאות המענק נקבעת לפי קריטריונים של משך זמן שירות המילואים של בן הזוג, תקופת אכשרה של הזכאית ועוד.

החוק גם אוסר על פגיעה בהיקף ההכנסה או המשרה של משרת המילואים עצמו בתקופת המילואים ו- 30 יום אחריה. תוקם ועדת תעסוקה במשרד הביטחון שתבחן עוולות תעסוקתיות שנעשו לבנות ובני זוג של משרתי מילואים, ותהיה הסמכות היחידה למתן היתר לפיטורים או חל"ת.בנות ובני זוג שהוצאו לפני העברת החוק לחל"ת ונמצאים בו כבר היום, מעסיקיהם ידרשו לפנות לוועדת התעסוקה על מנת לקבל היתר לכך.

רותם אבידר-צאליק, פורום נשות המילואימניקים אמרה: "כמי שבעצמה הוצאה לחל"ת בתחילת המלחמה, אצבע המעסיקים על הדק הפרנסה של משפחות המילואים - קלה מדי. בזמן שבני הזוג שלנו נלחמים בחזית, יש מי שבוחרים לפגוע בבתים של אלו שמגנים על הבית. בחוק יש אמירה מוסרית וערכית כחברה וכמדינה - לעשות הכל כדי לשמור על משפחות המילואים".

הפופולריים