המהלך מאחורי ההדחה של המפכ"ל שבתאי - ותגובת היועמ"שית

המהלך מאחורי ההדחה של המפכ"ל שבתאי - ותגובת היועמ"שית
היועמ"שית: "חשש כבד שהשר פועל משיקולים זרים" • במקביל, השר חושש לפסילת המועמד הבא שלו על רקע חקירתו במח"ש בעבר. אם אכן ימונה, הוא יוכל לכהן במשך כחצי שנה ללא אישור הוועדה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
אבשלום ששוני, אריה ליב, פלאש 90
צילום: אבשלום ששוני, אריה ליב, פלאש 90

היועצת המשפטית לממשלה, גלי בהרב מיארה, הגיבה הלילה (שלישי) על הניסיון לקיצור כהונת המפכ"ל ואמרה כי ישנו "חשש כבד שהשר לביטחון לאומי פועל בעניין מתוך שיקולים זרים". במקביל, השר חושש מפסילת המועמד הבא שלו ניצב אבשלום פלד על רקע חקירתו במח"ש בעבר. אם אכן ימונה, הוא יוכל לכהן במשך כחצי שנה ללא אישור הוועדה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

היועצת המשפטית פירטה במכתבה: "מתעורר חשש כבד שאתה מבקש להעביר מסר לכל שרשרת הפיקוד במשטרה למען יראו וייראו". לדבריה, אין למהלך תשתית משפטית מספקת. "זהו פגם משמעותי בפני עצמו, והוא מעצים את החשש לפיו שיקולים זרים הנחו אותך בפעולתך", כתבה.

המפכ"ל המיועד ניצב אבשלום פלד עלול שלא לעבור את הוועדה בשל חקירת מח"ש שנוהלה נגדו בעבר, אך הדחה של המפכ"ל שבתאי יכולה לעקוף את הוועדה ולהביא למינוי פלד לממלא מקום. למרות שהכריז עליו כמועמד הבא לפני יותר מחודש, בן גביר עדיין לא הגיש את מועמדותו לוועדה. 

מוקדם יותר היום, בהרב מיארה הודיעה לבן גביר כי הזמנת המפכ"ל לשימוע אינה חוקית, ואין לקיימו. לאחר מכן בן גביר הודיע לבג"ץ כי הוא מבטל את השימוע. ובמקומו, כתב על כוונתו להגיש לממשלה תוך עשרה ימים החלטה לסיים את כהונת המפכ"ל, בהתאם להמלצות שפרסמה ועדת החקירה על האסון במירון.

שבתאי זומן אתמול לשימוע לאחר עימות חריף שהתפתח בינו לבין השר לביטחון לאומי על רקע המהומות שפרצו בהילולה במירון. שבתאי היה אמור לסיים את תפקידו ב-17 בינואר, אך כהונתו הוארכה בחצי שנה בשל המלחמה. השר בן גביר כתב במכתב למפכ"ל: "מתרבות טענות לאי תפקודך הכללי, באופן המשליך לרעה על תפקודה של משטרת ישראל. לא הופעת להערכת המצב בהכנות למירון, ולא ביקרת בחפ"ק בשטח. לדברי בכירים - במשטרה היית 'מנותק קשר' לחלוטין".

הפופולריים