מספקים ביטחון תזונתי

עד טיפת החלב האחרונה: גבורת הרפתנים מאז 7 באוקטובר

עד טיפת החלב האחרונה: גבורת הרפתנים מאז 7 באוקטובר
הרפתנים בגבול הצפון שקמים בכל בוקר כדי לייצר חלב ומסכנים את חייהם, והרפתות בעוטף ששבו לפעול במתכונת מלאה בתוך חודש
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רפת - 11.06.24
רפת - 11.06.24 צילום: נתי שוחט, פלאש 90

חג שבועות המכונה גם חג החלב, הוא שונה מהרגיל השנה בשל המלחמה שנמשכת חודשים ארוכים. דגן יראל, מנכ"ל התאחדות יצרני החלב בישראל, וגיל שגיא רפתן מקיבוץ אילון שבגבול הצפון, סיפרו הבוקר (שלישי) לאילאיל שחר בתוכנית "הבוקר הזה" בכאן רשת ב על גבורת הרפתנים מתחילת המלחמה. 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי
רשימת שמות החטופים בעזה - והמשוחררים

גיל, שהרפת בבעלותו נמצאת סמוך לגבול עם לבנון סיפר: "בתחילת היום אנחנו יוצאים לבלתי נודע אנחנו באים לרפת ולא יודעים מה יהיה. יש לנו כוחות ואנחנו נמשיך לבוא ולייצר חלב – אבל זה באמת קושי לא פשוט לשמוע כל הזמן הפגזות, נפילות ויירוטים מעל הרפת".

ביחס לפרות אמר: "הן לא נבהלות, הן שומעות רעש ותגודדות אבל הן מתעשתות מהר מאוד, חוזורת לשגרה ומייצרות חלב. אין שום בעיה מיוחדת ביייצור של החלב גם אם אנחנו נמצאים שלושה ק"מ מהגבול". 

דגן, מנכ"ל התאחדות יצרני החלב, סיפר על הרפתות שנמצאות סמוך לגבול עם לבנון: "יש בגבול סדר גודל של חמישה משקים שיש בהם רפתות, הרפתנים ממש חולבים תחת אש, הם קמים בכל בוקר בתחושה שהם לא ידועים מה יוליד היום ואיך הם יעשו את השליחות הלאומית שלהם". 

רפת ממוצעת במשקים הקיבוציים כוללת 350-400 פרות שהחלב שהן מייצרות מהווה כ-4% מהתוצרת הגולמית של החלב במדינת ישראל: "יש רפתות בכפר גלעדי, בדפנה בבית הלל ויש רפתות בגליל המערבי – הן נמצאות על הגבול. יש גם רפתות שלא נמצאות על הגבול, אבל בהחלט נמצאות בטווחים ששומעים אזעקות והן סובלות מחוסר ידיעה ברור. אני יכול להגיד שהרפתות שנמצאות באזורי העימות היום מייצרות חלב בסדרי גודל של כ-20% מתוצרת החלב של ישראל, הן מספקות עד טיפת החלב האחרונה". 

עם זאת, המלחמה שהחלה בטבח של מחבלי חמאס ביישובי עוטף עזה השפיעה תחילה על ענף החלב ועל הרפתות באזור: "האסון הנורא הזה ב-7 באוקטובר יצר נקודות אור קטנה שענף החלב היצרני עומד בראשה. 16 רפתות נפגעו בשבת השחורה, ברמה שהן לא היו יכולות לייצר יותר חלב. חודש אחרי 15 רפתות החלו לעבוד ולייצר את החלב שהן התחייבו לייצר", סיפר דגן. 

דגן סיפר כי החזרה המהירה של הרפתות לעבודה במהרה אירעה כתוצאה מנחישות ועזרה של המון אנשים: "ראשית, גבורות הרפתנים, עד שהצבא לא גירש אותם הם היו ברפת, דאגו לאוכל לפרות, לתקן את הצינורות שנפגעו ולתקן את טנק החלב. שנית,  בהתאחדות יחד עם שותפים, הקמנו חמ"ל של מאות מתנדבים שבקריאה קפצו – בין אם אנשי מקצוע שמגיעים לחלוב ולעבוד ברפת, דרך מתקני צינורות, טנק חלב וטרקטורים ועד אנשים שמכינים את האוכל ומחבקים את העובדים".

"זו גאווה אדירה לראות ששמונה חודשים אחרי רפתות העוטף עובדות במתכונת מלאה כדי לספק לאזרח הישראטי חלב. 6% מהתוצרת של החלב הוא באותן 16 רפתות בעוטף. היה חשש שהן לא הצליחו לספק, אבל הן עשו את מה שצריך, גבורות הרפתנים תילמד עוד שנים ארוכות", אמר דגן. 

עם זאת, עבודתה הרפת בקיבוץ כיסופים נעצרה לחלוטין בעקבות הטבח, אולם דגן הדגיש: "הונחה אבן הפינה להקמה מחדש של הרפת והיא קום תקום ותהיה רפת לתפארת מדינה ישראל". 

ב-7 באוקטובר היו רפתנים שנרצחו בידי מחבלי חמאס ועל כן חג שבועות השנה הוא אחר: "אנחנו בענף החלב לא יודעים להגיד חג שמח – אבל החג הזה השנה הוא חג משמעותי, הוא חג שמסמל את חזרתה של ההתיישבות החקלאית והרפת החקלאית לתפקידה ההיסטורי – כמי שנמצא שם, מספק ביטחון למזון ועמד במבחן הכי חשוב שהיה בשבת השחורה". 

הפופולריים