סערה בטכניון: פרויקטי הגמר שציטטו את סינוואר והציגו את לוד כפלסטינית

ברקע המלחמה: מיזמי הגמר שעוררו סערה בטכניון
מהטכניון נמסר: "הפרויקטים נעשו במסגרת קורס שעסק בעיצוב עירוני במרחבי סכסוך"
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הטכניון
צילום: הדס פרוש, פלאש 90

שני פרויקטי גמר בפקולטה לאדריכלות בטכניון מעוררים סערה: בתערוכה שהתקיימה היום (רביעי) בפקולטה נראה ציר זמן ובו הובאו דבריו של יחיא סינוור בתקופות "שומר חומות" שקורא לתקוף את ישראל, במיזם אחר נראת העיר לוד בראי הסטודנט ובה מוצגים דגלי פלסטין.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

מהטכניון נמסר בתגובה: "מדובר בשני פרויקטי גמר של סטודנטים שהוגשו בשנה שעברה (תשפ"ג). הפרויקטים נעשו במסגרת קורס שעסק בעיצוב עירוני במרחבי סכסוך. הפרויקט הראשון התמקד בעיר לוד מתוך אמונה שאדריכלות יכולה לאפשר שיח פתוח על סכסוכים בעזרת התמודדות גלויה ויצירת מרחבים עירוניים לביטוי של דעות שונות. הפרויקט השני עוסק במבט נוסטלגי על וואדי סאליב בעיר חיפה, ומחייה באמצעים מוסיקליים ואדריכליים את מסלולי ההליכה של סבה של הסטודנטית בשכונה".

"אם תרצו" בתגובה: "בזמן שלוחמינן מוסרים את נפשם בעזה - הטכניון מציג פרויקט גמר שכולו הסתה. להסיר מיד את התערוכה ולהעמיד לדין את כל האחראים".

ג' (שם בדוי), סטודנט לאדריכלות בטכניון, סיפר: "בעוד שלסטודנטים היהודים אסור להזכיר פוליטיקה ולהציג תערוכות שעלולות 'לפגוע' בסטודנטים הערבים, בוחרת הנהלת הפקולטה להציג תערוכת הסתה באצטלת פרוייקט גמר?! זהו טירוף מוחלט, יריקה בפרצוף של המשפחות השכולות, משפחות החטופים והלוחמים והלוחמות. איך ההנהלה מאשרת דבר כזה?"

עומר דהן רכזת סניף אם תרצו בטכניון התייחסה לדברים: "בכל פעם שחושבים שיש תקרה להסתה באקדמיה, מגיע עוד אירוע ומוכיח שאין גבול לטרלול. בזמן מלחמה, בוחרת הנהלת הפקולטה להציג תערוכה שכולה הסתה, שקרים ועובדות אלטרנטיביות על אירועי שומר החומות? שר החינוך חייב להתערב. הטירוף חייב להיפסק. הציונות חייבת לחזור לאקדמיה!"

שי גליק מנכ"ל בצלמו מסר הוסיף: "קורא לטכניון להסיר את התערוכה המסיתה באופן מידי. יש להדיח לצמיתות את כל המרצים וראשי הפקולטה שאישרו אותה ואת כל הסטודנטים ששותפים בתערוכה זו. אני בנוסף קורא למשטרת ישראל לחקור את כל המעורבים ולהעמידם לדין פלילי".

מטעם הטכניון: הפרסום שהופץ ע"י תנועת "בצלמו" מציג תמונה מעוותת ומגמתית של התערוכה, חוטא ביודעין לאמת ומכוון להתססה. הרי העובדות: מדובר בשני פרויקטי גמר של סטודנטים שהוגשו במסגרת קורס שעסק בעיצוב עירוני במרחבי סכסוך, מתוך פרויקטים רבים, שהוגשו בשנה שעברה, זמן רב לפני ה-7 באוקטובר ומלחמת חרבות ברזל.

הפרויקט הראשון עסק בפתרונות אדריכליים לצמצום מתחים בעיר רב-תרבותית והתמקד בעיר לוד כדי להדגים כיצד אדריכלות יכולה לאפשר שיח פתוח בעזרת יצירת מרחבים עירוניים לביטוי דעות שונות. הפרויקט השני עסק במבט נוסטלגי על וואדי סאליב בעיר חיפה, והחיה באמצעים מוסיקליים ואדריכליים את מסלולי ההליכה של סבה של הסטודנטית בשכונה. כדרכה, תנועת "בצלמו" בחרה לברור פרטים ותמונות מתוך עבודה אקדמית שלמה ולהוציא אותם מהקשרם כאמצעי להתססה. התערוכה נסגרה הערב כמתוכנן.

הפופולריים