חשיפת כאן חדשות

בשל התנגדות משרד המשפטים: ההצעה לפיטורי מרצים שהתבטאו נגד המדינה לא עלתה לדיון בוועדת השרים

ההצעה לפיטורי מרצים שהתבטאו נגד המדינה לא עלתה לדיון
הייעוץ המשפטי טען שיש למנוע מלקדם את החוק מכיוון ש"האקדמיה הוא ביטוי של רעיונות, הצגת ביקורת ופיתוח מחשבתי". יו"ר הקואליציה שהגיש את הצעת החוק, והתאחדות הסטונדטים, גינו את חוות הדעת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נדירה שלהוב קיבורקיאן
נדירה שלהוב קיבורקיאן צילום: חיים גולדברג, פלאש 90

לאחר שמשרד המשפטים הוציא היום (ראשון) חוות דעת בו הוא מתנגד להצעת החוק לפיטורי מרצים שהתבטאו נגד המדינה, ההצעה לא עלתה לדיון בוועדת השרים לענייני חקיקה ונדחתה בשבוע. 

החוק נחשף לראשונה בכאן חדשות ואותו קידמו הקואליציה, בראשם יו"ר הקואליציה אופיר כץ, והתאחדות הסטודנטים. ההצעה לא עלתה לדיון לאחר שיו"ר הוועדה, שר המשפטים יריב לויון, ביקש מיו"ר הקואלציה להגיע להסכמות עם היועץ המשפטי שמתנגד לחוק. כמו כן, ראשי האקדמיה מתנגדים גם הם לחוק 

 הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחרי הערוץ הרשמי

הייעוץ המשפטי קבע שיש למנוע מלקדם את הצעת החוק. בחוות הדעת נכתב: "דווקא בין כותלי האקדמיה יש לאפשר חופש ביטוי רחב במיוחד, שכן בלב העיסוק של האקדמיה הוא ביטוי של רעיונות, הצגת ביקורת ופיתוח מחשבתי. יצירת אפקט מצנן בין כותלי האקדמיה מעצימה את הפגיעה בחופש הביטוי ופוגעת אף בחופש האקדמי, ולכן אין כל הצדקה לקבוע דווקא באקדמיה רף מחמיר לפיטורין בגין התבטאויות".

"החוק שמסעיר את האקדמיה" | האזינו להסכת "עוד יום"

לפי הצעת החוק, כל מרצה או איש סגל שיסית או יתמוך בטרור - יפוטר על ידי מנהל המוסד האקדמי. כמו כן, פיטורים אלו לא יזכו את המפוטר בפיצויים, והמועצה להשכלה גבוהה תהיה רשאית לשלול תמיכה תקציבית במוסד, לצד נקיטת אמצעי אכיפה אחרים.

יו"ר הקואליציה ביקר את חוות הדעת המשפטית: "הזוי ומביש. לא יאמן שבזמן שחיילינו נלחמים בטרור, הייעוץ המשפטי לממשלה נותן רוח גבית להסתה לטרור באקדמיה וקורא לזה חופש ביטוי. הצעת החוק הזו חתומה על ידי חברי קואליציה ואופוזיציה והיא תעבור, לא ניתן יד להסתה לטרור".

מהתאחדות הסטודנטים נמסר בתגובה: "אנו מצרים על חוות הדעת של הייעוץ המשפטי שמוכיחה שוב כי יש לשים גבולות ברורים בין חופש ביטוי להסתה לטרור, גבולות שהצעת החוק שאנו מקדמים בשיתוף פעולה עם הקואליציה והאופוזיציה באה להגדיר. אנו מאמינים כי חופש הביטוי הוא ערך עליון אולם לחופש הביטוי יש גבולות, הסתה היא דבר פסול, תמיכה בטרור במלחמה הוא דבר אסור בתכלית ונמשיך לפעול כדי להוקיע את תומכי הטרור מהאקדמיה".

הפופולריים