מפגינים רגמו את רכביהם של גולדקנופף וליצמן, 5 נעצרו

מפגינים רגמו את רכביהם של גולדקנופף וליצמן, 5 נעצרו
שר השיכון פונה מההפגנה האלימה של הפלגים הירושלמיים באמצעות המשטרה • שוטרת נפגעה קל כתוצאה מאבן שהושלכה לעברה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרכבים של יעקב ליצמן ויצחק גולדקנופף שהותקפו
הרכבים של יעקב ליצמן ויצחק גולדקנופף שהותקפו צילום: צילום: יאיר לוי; שימוש לפי סעיף 27 א'

המשטרה עצרה הערב (ראשון) חמישה מפגינים מהפלג הירושלמי הקיצוני שמחו נגד הגיוס, בצומת מלכי ישראל בירושלים. מפגינים תקפו את שר הבינוי והשיכון יצחק גולדקנופף ברכבו ומנעו ממנו לנסוע כשזה היה בדרך לביתו. אחריו חלף באזור גם שר הבריאות לשעבר, יעקב ליצמן, ורכבו הותקף באבנים. לבסוף הוא חולץ על ידי המשטרה. לכאן חדשות הוא אמר: "אני בסדר, ניצלתי בנס. הרכב הלך".

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

בתיעוד, מפגינים נראים כשהם קוראים בקריאות שונות, הולמים בכלי הרכב ורוגמים אותו באבנים. כוחות המשטרה פעלו לחילוץ רכבו ובמקום החלה הפרת סדר, שבמהלכה יודו אבנים והושלכו חפצים גם לעבר כוחות המשטרה. כתוצאה מכך נפגעה שוטרת קלות בראשה. השוטרים הדפו את מפרי הסדר. שניים מהחשודים נעצרו בגין תקיפת שוטרים ושלושה חשודים נוספים נעצרו בגין יידוי אבנים. העצורים הועברו לחקירה בתחנת המשטרה.

הפלג הירושלמי הוציא הודעת גינוי לתקיפה ואמר כי היא קרתה "בשולי עצרת הרבבות נגד חוק הגיוס". לדבריו, "עשרות אלפי בני התורה שהגיעו להביע את מחאתם וזעקתם נגד גזירת הגיוס התנהלו באורח מופתי. כל התנהלות שאינה תואמת את הנהגתם של בני התורה אינה על דעתנו וראויה לגינוי". רבבות בני אדם השתתפו בעצרת, אירוע שארגנו ראשי העדה החרדית בהובלת הפלג הירושלמי.

בשבוע שעבר, בג"ץ קבע פה אחד בהרכב של תשעה שופטים כי אין מסגרת חוקית שמאפשרת לא לגייס תלמידי ישיבות לצה"ל. בג"ץ קבע שאין סמכות בדין לייצר הפרדה ועל כן על המדינה לפעול לגיוס חרדים. בנוסף, קבעו שופטי בג"ץ כי כשאין סמכות לפטור מגיוס, אין סמכות גם לממן מוסדות שתלמידיהם לא מתגייסים.

בהתאם לפסיקה מלפני כ-25 שנה פטור כזה יכול להיות רק בחקיקה. מכאן שהחלטת הממשלה, שהתקבלה אחרי שהחוק פקע - גם היא לא חוקית כפי שנכתב בפסק הדין: "בכך פגעה הממשלה פגיעה קשה בשלטון החוק, ובעיקרון שלפיו כל הפרטים שווים בפני החוק; אכיפה סלקטיבית".  אך כאמור ממילא החלטת הממשלה פקעה גם היא.

יו"ר יהדות התורה גולדקנופף הגיב לפסיקת בג"ץ: "החלטה צפויה ומאוד מצערת ומאכזבת. מדינת ישראל קמה על מנת להיות בית לעם היהודי שהתורה היא סלע קיומו. התורה הקדושה תנצח".

הפופולריים