מקרה נדיר בישראל: אדם חלה בדלקת מוחית מאמבה טורפת

מקרה נדיר בישראל: אדם חלה בדלקת מוחית מאמבה טורפת
חקירה של לשכת הבריאות מעלה כי הגבר נדבק ככל הנראה בחוף גיא בכינרת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
-
צילום: אבי דישי, פלאש 90

גבר בן 26 מאזור המרכז, חלה בדלקת מוחית הנגרמת מאמבה נדירה בעת שטייל בארץ. משרד הבריאות פרסם היום (חמישי) כי הגבר מאושפז בטיפול נמרץ, כשהוא במצב מסכן חיים. בשעות הלילה הוא הועבר לבית החולים לבילינסון לטיפול נמרץ במחלקה הנוירו-כירורגית בבילינסון.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

על פי ההודעה, מממצאי החקירה של משרד הבריאות, הצעיר נדבק ככל הנראה בחוף גיא שבכינרת. פקחים של המשרד ובקרי בריאות בדקו את המים באזור החוף ומחכים לתוצאות.

האמבה הנדירה נמצאת במים מתוקים, שלוליות, או מקורות מים עומדים מסוגים שונים. בעולם דווחו כ-400 מקרים. מדובר על מחלה נדירה ששיעור התמותה ממנה גבוה.

משרד הבריאות ביצע בדיקה תברואתית בבריכות בחוף גיא. ‏‎בבדיקה נמצא כי התנאים התברואתיים שם תקינים ובדיקות המים הראשוניות תקינות, כך שאין מניעה להכנס למים בבריכות אלו.

מבית החולים בילינסון נמסר: "מדובר בשכיחות של 10 מקרים בשנה בארצות הברית והמקרה השני בארץ אי פעם. המטופל אושפז בבית חולים השרון ביום שלישי השבוע עם תסמיני חום, כאבי ראש והקאות כאשר הוא בהכרה מלאה, מצבו התדרדר במהירות והופיעו תסמינים נוירולוגים בבית החולים השרון ביצעו סדרת בדיקות מהירה ומקיפה והגיעו לאבחנה הנדירה".ד"ר עיינה דביר, רופאה בכירה ביחידה לטיפול נמרץ נוירוכירורגי בבילינסון: "זו מחלה כל כך נדירה, שלרוב היא כלל לא תהיה בסל האפשרויות שבהן חושדים ובשל כך לרוב מזוהה רק לאחר המוות. אנו מגדירים את מצבו קשה אבל יציב, אין ספק שזה מקרה שעוד יילמד".

"המשפחה והמטופל שסיפרו כי הם שהו בקרבת מקורות מים טבעיים, אמרה ד"ר דביר. "האמבה 'נגלריה פאולרי' משגשגת במים חמים מעל 35 מעלות צלזיוס ועד 42 מעלות צלזיוס. במרבית המקרים לא יקרה דבר לרוחצים. המקרה הראשון של נגלריה בישראל התרחש באוגוסט 2022 בבית החולים פוריה, שבתוך ימים הביאה למותו של המטופל".

הפופולריים