הפרקליטות מבהירה את פרשת "רצח המחבל": החשוד התוודה לכאורה בהמתתם של מחבלים שנתפסו חיים

הפרקליטות על פרשת רצח המחבל: החשוד לכאורה התוודה
בהודעה שיצאה מטעם הפרקליטות, נטען כי נמצאו הודעות בהן הודה אחד החשודים ברצח, בעקבות החקירה הוחלט כי אלו דברי רהב. חשוד אחר נראה בסרטון מכה פלסטיני כפות, שבהמשך נמצא מת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קיבוץ בארי אחרי 7 באוקטובר
צילום: אריק מרמור, פלאש 90

פרקליטות המדינה פרסמה הערב (ראשון) באופן חריג הודעה בעקבות הסערה שעוררה חקירת המשטרה בחשד ל"רצח מחבל נוח'בה". לפי הודעת הפרקליטות, במהלך חקירה שנפתחה בחשד להתחזות וגניבת אמל"ח נמצאו הודעות בהן אחד החשודים, סהר אופיר, מתוודה לכאורה בהמתתם של מחבלים אשר נתפסו חיים.

חשוד אחר, ר', נחקר בעקבות סרטון בו הוא נראה מכה פלסטיני כפות ברכבו. לסרטון זו התווספו ראיות לכאורה נוספות. בדיקות פורנזיות העלו כי אותו פלסטיני שהוכה ברכבו נמצא מת וגופתו לא זוהתה.

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

לפי הודעת הפרקליטות, נפתחה חקירה בעקבות מידע שהתקבל אודות גניבת נשקים מלוחמי ימ"מ שנהרגו בקרבות ב-7 באוקטובר. בעקבות המידע, נערכה חקירה שהובילה להגשת כתב אישום נגד החשוד ר' בעבירות אמל"ח והתחזות, והוא נעצר עד תום ההליכים.

במסגרת החקירה נחקר גם אופיר ובמסגרת חקירתו נמצאו התבטאויות כתובות שלו מזמן אמת, בהן התוודה לכאורה על הריגתם של מספר מחבלים אשר הוא ואחרים תפסו בחיים, וכן במעשי אלימות קשים שנעשו במחבלים שלא במסגרת לחימה. בעקבות כך הוחלט לפתוח בחקירה באזהרה. במהלך חקירתו התברר כי מדובר לכאורה בדברי רהב. 

החשד נגד ר' עלה בעקבות סרטון בו הוא נראה מכה פלסטיני כפות ברכבו. לסרטון זו התווספו ראיות נוספות. בדיקות פורנזיות העלו כי אותו פלסטיני שהוכה ברכבו נמצא מת וגופתו לא זוהתה.

ההחלטה לחקור את החשד לרצח מחבל פלסטיני, התקבלה על ידי פרקליט המדינה עמית איסמן בעצמו. בפרקליטות יש ביקורת כבדה מאוד על חוסר המנהיגות של איסמן, שמסתיר עובדה זו בזמן שהעובדים הכפופים לו חוטפים את הביקורת הקשה על החלטה שלא הם אלו שקיבלו בכלל.

בימ"ש השלום בת"א קבע בהחלטתו לאשר את צווי החיפוש והמעצר נגד ר' ואחרים, כי "קיים במקרה זה חשד סביר לביצוע עבירה של רצח, וזאת בנסיבות הרגישות של יומה הראשון של המלחמה. נוכח אותן נסיבות רגישות, ניתן להבין את התמשכות הליכי החקירה והעובדה שהבקשות הובאו רק בחלוף מספר חודשים מהמועד בו הסתיים הליך של תיק חקירת נסיבות מוות".

בימ"ר תל אביב הגיעו ביום שבת למסקנה כי  סהר אופיר, אינו מעורב בהריגת המחבל העזתי ולא צפוי להיות מוגש נגדו כתב אישום. יחד עם זאת, אופיר עדיין חשוד בגניבת אמצעי לחימה. זאת לאחר שלטענת המשטרה בחיפוש בביתו אותרו אקדח ורובה אם-16.

אופיר הכחיש את עבירת ביזת אמצעי הלחימה. פרקליטו עורך הדין חיים שרייבהנד הכחיש כי נתפסו אצלו רובה ואקדח וטען שהאביזרים שנתפסו הוחזקו אצלו בהיתר וכבר הוחזרו לו בעבר על ידי בית המשפט.

לפי החשד המעורבים הרגו מחבל שלא היה שייך לכוחות הנוח'בה לאחר שחדר לשטח ישראל ב-7 באוקטובר, שכבר היה עצור ולא נשקפה ממנו סכנה. בימים האחרונים מתחזקות הראיות ביחידת חקירות ומודיעין במחוז תל אביב נגד שניים מהחשודים. במקביל, נחלשות הראיות נגד החשוד השלישי - סהר אופיר.

החקירה נפתחה בהנחיית הפרקליטות, וגורם במערכת אכיפת החוק טען שישנה הסתה ברשתות נגד שוטרים ופרקליטים שקשורים לחקירה. "אנחנו מודאגים מאוד", אמר הגורם. בנוסף, המעורבים חשודים גם בגניבת אמצעי לחימה, בהם אמצעים שנלקחו מלוחמי היחידה הלאומית ללוחמה בטרור, שנפלו ביום הטבח.

הפופולריים