"כוונתו הייתה הפוכה מזדון": נדחתה תביעת לשון הרע נגד הרב שמואל אליהו

נדחתה תביעת לשון הרע נגד הרב שמואל אליהו
בית המשפט קבע כי רבה של העיר צפת הוכיח שמטרתו הייתה להזהיר את הציבור ממתחזה - שאף איים על עורכת הדין
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הרב שמואל אליהו
הרב שמואל אליהו צילום: דוד כהן, פלאש 90

בית המשפט דחה את תביעת לשון הרע שהגיש שאול אלקריב נגד הרב של העיר צפת שמואל אליהו - שייחס לאלקריב מעשים מיניים חמורים והתחזות לרב. כך דווח היום (רביעי) בתוכנית "הבוקר הזה" עם אריה גולן, בכאן רשת ב.

אליהו האשים את קריב שהוא "מתחזה לרב, מצוי בתעשיית הכסף, מאחז עיניים, משתמש בכריזמה, אך אין בינו לבין תורה וקדושה כהוא זה ולמעשה הוא נוכל". 

הוואטסאפ של כאן חדשות - עקבו אחר הערוץ הרשמי

במהלך ההליך בבית המשפט, העידו עדים שונים אודות התנהלות אלקריב, כדי להוכיח את טענת הרב אליהו נגדו, שהתבססה על בדיקת בית דין מיוחד שהקים ועמד בראשו.

מ', אחת העדות נגד אלקריב, סיפרה כי אלקריב אנס אותה וכי אנס נשים נוספות. עדה אחרת, י', העידה על הטרדות מיניות כלפיה מצידו. השופטת ציינה בפסק הדין כי "העדות מ' ו-י' עמדו בגבורה בחקירה נגדית לא פשוטה".

השופטת קבעה, "שוכנעתי שאלקריב התחזה לרב, השתמש בכריזמה שלו, איחז עיניים, וניצל זאת להשגת טובות כספיות במסגרת מה שניתן לכנות 'תעשיית הכסף'".

השופטת דחתה את טענת אלקריב שהרב אליהו פעל מתוך זדון: "הרב אליהו הוכיח שכוונתו הייתה הפוכה מזדון, ונועדה כל כולה להצלת נפשות. החל מהקמת בית הדין המיוחד, דרך תמיכתו במתלוננות נגד אלקריב שהעידו לפניי בדלתיים סגורות, וכלה בפרסום האזהרות למען הצלת נפגעות פוטנציאליות".

בעדותו, חיזק הרב אליהו את דבריה של השופטת, "חובתי כרב להציל עשוק מיד עושקו, וכשיש אדם שפוגע מינית, חובתי להגן על האנשים מפניו. פגיעות כאלה על פי ההלכה נחשבות כמו רצח, ואדם כמו אלקריב שפגע בכל כך הרבה נשים הוא כמו רוצח המונים. במיוחד כשהוא משתמש בתארים כמו מיסטיקן, משיח בן יוסף".

השופטת מיה רוזמן אלדור התייחסה גם לניסיונות ההשתקה האלימים של אלקריב כלפי הרב אליהו וכלפי הכתבת מרב לרנר, שפרסמה את הריאיון עם הרב אליהו: "כתבת מערכת 'שבתון' העידה כי אלקריב הילך עליה אימים והטריד אותה עד כדי כך שנאלצה לעבור לגור אצל חברה ולהסתכל מתחת לרכבה שמא מישהו הטמין לה שם מטען. הכתבת אף העידה כי ביום העדות עצמו אלקריב דאג לקלל אותה".

השופטת ציינה איומים נוספים, כולל בדיון ההוכחות עצמו, במענה לשאלה אם זרק רימון לחצרו של פלוני, השיב אלקריב "זה לא עניינך", ולאחר מכן הוסיף "למה, את גם רוצה רימון?".

אם לא די בכך, בסרטון נצפה אלקריב מאיים על הרב אליהו באומרו: "הרב אליהו, אני חופר לו בור עד שהוא יגיע לעשר מטר מתחת לאדמה, בעזרת השם", ואף איים על עורך דינו של הרב אליהו בבית המשפט, "שאני לא אתפוס אותך בחוץ אני אחסל אותך".

אלקריב חויב לשלם 100 אלף שקל הוצאות לרב אליהו ולעלון "שבתון" שפרסם את הריאיון המדובר עם הרב.

הפופולריים