שאול אמסטרדמסקי יודע מה באמת מפחיד את נתניהו

שאול אמסטרדמסקי יודע מה באמת מפחיד את נתניהו
לא מפגינים ולא כלכלנים - ראש הממשלה לא ירצה להיזכר בתור זה שהרס את הכלכלה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול על בריחת משקיעים
צילום: כאן חדשות

אם יש דבר אחד שמפחיד את נתניהו יותר מכל דבר אחר, אלה לא המפגינים ברחובות במוצאי שבת, ואלה לא הכלכלנים שחותמים על מכתבים, וזו לא האופוזיציה שצועקת "קץ הדמוקרטיה". אם יש דבר אחד שמפחיד את נתניהו יותר מכל דבר אחר זה הגרף הזה - השקל שנחלש מול הדולר כבר חמישה ימים ביותר משני אחוזים.

עכשיו, שני אחוזים ומשהו, זה לא שסוף העולם הגיע, אבל יש פה סימנים מדאיגים מאוד לזה, שמשקיעים זרים מתתחילים למשוך את הכסף שלהם. מנכ"לי הבנקים אמרו את זה לנתניהו, אנחנו רואים את זה גם בסקירות בארה"ב, וגם באיגרות החוב הממשלתיות. אני לא אנפח לכם את השכל יותר מדי, אבל זה נראה שהשקל מתחיל להיחלש מול הדולר.

למרות שבעולם הדולר הוא זה שנחלש, כשהשקל נחלש זה אומר שהחיים שלנו כאן בישראל מתייקרים. רוצים לטוס לחו"ל? זה יהיה יקר יותר. רוצים להזמין דברים מחו"ל? לקנות משהו באלי אקספרס או באמזון? זה יהיה יקר יותר. וגם כל מה שאנחנו מייבאים לפה יהיה יקר יותר. הדלק מתייקר ומוצרי המזון מתייקרים, ומוצרי הצריכה מתייקרים. כל החיים שלנו מתייקרים כשהשקל נחלש, זה הדבר האחרון שנתניהו יכול להרשות לעצמו.

יום אחד הממשלה תוכל לבוא ולהגיד: "אממ, אני לוקחת את הכסף הזה". באותו רגע, הם קמים והולכים

נתניהו יודע את זה היטב, והוא גם זוכר היטב. מה קרה לראש ממשלת בריטניה הקודמת - ליז טראס. בסוף 2022 טראס הציגה תוכנית כלכלית לשיקום הכלכלה הבריטית. רק שזו הייתה תוכנית כלכלית מצ'וקמקת ונטולת כל היגיון פנימי. ובבת אחת, המשקיעים פשוט נטשו אותה. בחודשיים האלה הפאונד הבריטי צנח עד שבסופו של דבר היא נאלצה להתפטר.

זה הדבר האחרון שנתניהו רוצה שיקרה לו. ב-15 השנים האחרונות השקל הישראלי התחזק באופן עקבי. זה קרה בגלל שהכלכלה שלנו צמחה והתחזקה, בין היתר, גם בזכות נתניהו. וזה קרה למרות שבדרך היו אלף מלחמות וסבבים ופיגועים וטפטופים ומה שאתם לא רוצים.

כי בסוף, מה שמעניין את המשקיעים זה פחות הגאופוליטיקה וזכויות אדם ודמוקרטיה ודברים כאלה. מה שמעניין אותם זה שהכסף שלהם בטוח. ואם הם מזהים כאן אפילו ניצנים של כלכלה שהולכת לכיוון הלא נכון, שבה יום אחד הממשלה תוכל לבוא ולהגיד: "אממ, אני לוקחת את הכסף הזה". באותו רגע, הם קמים והולכים.

זה המגנון שעובד הכי-הכי מהר. נתניהו יודע את זה היטב. כבר 15 שנה שהוא מטפח את תדמית "מר כלכלה". הדבר האחרון שהוא צריך שמהמורשת שלו, כל מה שיישאר, הוא "מר שהרס את הכלכלה".

הפופולריים