הרצוג בנה לכל צד את הסולם שלו, עכשיו שני הצדדים צריכים לרדת מהעץ

הרצוג בנה לכל צד את הסולם שלו כדי לרדת מהעץ
בנאום ארוך הנשיא לא רק קרא להידברות אלא ידע איך לפנות לכל צד • במסר ברור הוא הבהיר שהוא מוכן להיכנס לבוץ – אבל לא יהיה המתווך הראשי אלא זה צריך לבוא משני הצדדים • התוכנית שיכולה להביא להסכמה עכשיו באוויר, עכשיו נשאר להחליט מה לעשות איתה | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יריב לוין ויצחק הרצוג בכנסת, יוני 2021
צילום: צילום: יונתן זינדל, פלאש 90

לפני כמה שבועות אמר הנשיא הרצוג שהוא לא בטוח שמאמצי התיווך שלו יצליחו. הנאום הלילה (ראשון) הראה כי למרות המתיחות, העימותים וההפגנות – הוא עדיין לא התייאש. בנאום שנמשך כרבע שעה הרצוג לא רק קרא להידברות, כפי שעשה בכל נאומיו האחרונים, אלא גם הביא לכל צד את הסולם שנבנה בעבורו כדי לרדת מהעץ. fרגע נראה שבאופוזיציה לקחו (גם אם חלקית) הסולם הזה, בקואליציה מבהירים: מוכנים לשבת - אבל החקיקה תימשך כרגיל.

למתנגדי התוכנית הוא הציע עצירה עם החקיקה בקריאה ראשונה ואמר כי הוא עצמו מתנגד לרוב התוכנית המוצעת. לתומכי התוכנית הציג פשרה שכללה דיון בכל הסוגיות – מעילת הסבירות ועד הרכב הועדה לבחירת שופטים. האמירות שפזלו אל כל צד, באו אחרי שבועות ארוכים שבהם שוחח הנשיא עם שני הצדדים. כנראה הוא חושב, או יודע, שמתחת לקליפה הקשה יש הרבה יותר רצון להתפשר ממה שהצדדים משדרים בציבור.

"אני מתחנן בפניכם אזרחי ישראל, אנחנו על סף קריסה חוקתית וחברתית", הפציר הנשיא הרצוג בפני הצדדים. עוד נקודה מעניינת הייתה העובדה כי הנשיא הזכיר כמה פעמים את חיות - "נשיאת בית המשפט העליון ושר המשפטים צריכים להגיע להסכמות". ביודעו כמה האופוזיציה מפולגת, ושכל מי שיסכים לפשרה עלול להיות משופד על ידי חלק מהמפגינים, נשיאת בית המשפט העליון היא אולי היחידה שיכולה להגיע להסכמות בשם הפוליטיקאים שמתנגדים לתוכנית.

המסר של הנשיא היה שהוא מוכן להפשיל שוורולים, להיכנס לבוץ, ולארח את כולם בבית הנשיא כמה שעות שירצו – אבל הוא לא המתווך הראשי. "הצדדים צריכים להגיע להסכמה", הדגיש. ואפילו אמר שהוא מוכן להגיע לוועדת החוקה בכנסת להציג את הצעת הפשרה שלו. כדי להרגיע את מי שחושדים שהוא מנסה לעקוף את בית המחוקקים. הרצוג זרק לאוויר את התוכנית שיכולה להביא להסכמה, עכשיו שני הצדדים צריכים להחליט האם לקחת את ההצעה בשתי ידיים – ולהתחיל לדבר.

הפופולריים