צייצנות או אחריות: הרעיון ההזוי שהלחיץ את נתניהו

צייצנות או אחריות: הרעיון שהלחיץ את נתניהו
אלי כהן אולי מלא בכוונות טובות, אבל הפניה שלו לסמוטריץ' מראה שהוא לא מבין את ההשלכות שלו. עצמאות בנק מרכזי בהחלטות על ריבית היא קריטית לאמינות הכלכלית של מדינה. לכן שר האוצר ונתניהו מיהרו להתנער מהציוץ. האם זה מספיק?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 21.02
צילום:

בכל פעם שאתם חושבים שהגענו לתחתית החבית של הפוליטיקאים, יגיע עוד פוליטיקאי ונרד יותר נמוך. אתמול (שני) זה היה שר החוץ שלנו אלי כהן בכבודו ובעצמו. אתמול אחר הצהריים בנק ישראל הודיע שהוא מעלה את הריבית שלו ב-0.5%. 

זמן לא רב אחרי זה, שר החוץ אלי כהן צייץ בטוויטר ציוץ באמת אומלל מארץ האומללים. כהן כתב שהוא ביקש מחברו שר האוצר בצלאל סמוטריץ' להפסיק את מתווה עליות הריבית של בנק ישראל. או במילים אחרות מה שווה בנק מרכזי אם אנחנו לא שולטים בו?

העניין הוא שלפגוע בעצמאות הבנק המרכזי, זה באמת אחד הרעיונות המטומטמים ביותר שאני יכול להעלות מבחינה כלכלית. רוצים לדעת למה? תנו לי לספר לכם על מדינה קטנה לא רחוק מאיתנו שנקראת טורקיה. שם יש שליט כל יכול, קוראים לו ארדואן והוא עושה שם בגדול מה שהוא רוצה. על הדרך, מנסה להשתלט גם על הכלכלה. אבל, יש לו בנק מרכזי, טורקי שקצת מפריע לו וכל פעם מנסה להעלות את הריבית. 

ארדואן רוצה ריבית נמוכה כי ריבית נמוכה אמורה להגדיל את הצמיחה וארדואן רוצה הרבה-הרבה צמיחה. הוא רוצה צמיחה קבועה כי הוא רוצה שהציבור הטורקי יאהב אותו ויבחר בו להמשיך לשלוט על טורקיה. ובכל פעם שנגיד הבנק הטורקי מעלה קצת את הריבית בא ארדואן ובום נותן לו בראש – אתה תוריד את הריבית או שתעוף. כשהנגיד לא מסכים הוא פשוט מעיף אותו ומביא אחד אחר. ואז כשהוא לא מסכים הוא מעיף אותו ומביא אחד אחר.

מה התוצאה? אינפלציה מופרעת של 85% בטורקיה ולירה טורקית שאיבדה 80% מהערך שלה מאז שארדואן עלה לשלטון. מה שאומר שרמת החיים בטורקיה פשוט התרסקה על הרצפה. אלי כהן, שר החוץ אתה מטייל בעולם, אתה רוצה שנהיה כמו טורקיה?

מה שבאמת אני לא מצליח להבין, לאלי כהן יש השכלה כלכלית הבן אדם רואה חשבון. הוא יודע איך המערכת הכלכלית עובדת איך בשם אלוהים הוא מרשה לעצמו לצייץ ציוץ כזה? ההסבר היחידי שעובר לי בראש זה שאלי כהן חושב שאנחנו עדיין בקמפיין. שאפשר להמציא שטויות כמו להקפיא משכנתאות וכל מיני הטרלות אחרות כי אין להן משמעות. יש לזה משמעות – אתה שר החוץ. כולם מסתכלים על מה שאתה אומר. "בלומברג" ציטטו אותך ותרגמו לאנגלית אתה גורם נזק לכלכלה הישראלית מה נסגר איתך?

כמה שעות אחרי זה שר האוצר בצלאל סמוטריץ' צייץ שעם כל הכבוד לאלי כהן, הוא לא ייתן לאף אחד לפגוע בעצמאות בנק ישראל. כי זה עמוד תווך של הכלכלה הישראלית וטוב שעשה את זה. בשלב הזה אבל אני מצפה שראש הממשלה יתפוס את אלי כהן באוזן, ינער אותו חזק ויעשה ממנו דוגמה ומופת לכל יתר חברי הקואליציה. לא מתעסקים עם עצמאות בנק ישראל, אנחנו לא רוצים להיות טורקיה, מספיק לנו הונגריה. 

הפופולריים