איך היחלשות השקל קשורה לרפורמה המשפטית?

איך היחלשות השקל קשורה לרפורמה המשפטית?
שאול אמסטרדמסקי מסביר על התנודות שהשקל עובר, ועל האפשרות שהדבר ישפיע על משקיעים בישראל, וגם על הכלכלה המקומית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
כספומט בצפת
צילום: דוד כהן, פלאש 90

המסחר בשקל תנודתי, בתחילת היום (רביעי) הוא ירד, ובהמשך כבר הספיק להתחזק. מתחילת שנות ה-2000, השקל הישראלי מאוד התחזק ובמקביל, הדולר נחלש. בשנה האחרונה גם השקל נחלש מאוד. זה קרה משום שהדולר התחזק מול כל מטבעות העולם, לא רק מול המטבע שלנו, וגם כי הבנקים המרכזיים ברחבי העולם התחילו להעלות את הריביות.

כשהריבית בארה"ב עולה, לכל משקיעי העולם משתלם יותר לקנות דולרים או אגרות חוב של ממשלת ארה"ב, כי ארה"ב היא השקעה יחסית לא מסוכנת. אבל בחודש האחרון קורה כאן משהו חריג. בחודש האחרון לבדו השקל נחלש מול הדולר כמעט בשיעור של 8%. 

זה חריג כי מטבעות אחרים דווקא התחזקו מול הדולר, או נחלשו פחות. וכן, זה קורה בגלל חוסר היציבות הפוליטי, ובגלל אי הבהירות לגבי עתיד המשטר הישראלי. כשהאקונומיסט, המגזין הכלכלי החשוב בעולם, מפרסם כתבת שער על כך שגלי פופוליזם שטפו את ישראל, זה עושה נזק מוחשי לכלכלה הישראלית.

כשהפרשן הכלכלי החשוב בעולם, מרטין וולף, כותב טור על כך שישראל הפכה לדמוקרטיה לא ליברלית, זה עושה נזק מוחשי לכלכלה הישראלית. זה אומר שכל משקיע זר או ישראלי שיכול, לוקח חלק מהשקלים וממיר לדולרים. וכל מי שחשב להשקיע בישראל השקעה חדשה, לוקח צעד אחורה, ומחכה לראות לאן הדברים הולכים. והמשקיעים? הם לא שמאלנים, הם סתם רוצים לעשות כסף מהכסף שלהם, ולשמור על מה שיש להם.

חריגה ממסגרת האשראי | האזינו לעוד יום

ואם הם חושבים שישראל הופכת להשקעה מסוכנת יותר, הם יוצאים החוצה. הם מוכרים אגרות חוב של ממשלת ישראל וקונים אגרות חוב של ממשלת ארה"ב. גם גופי הפנסיה שלנו עושים את זה. כולם. זאת כלכלה מאוד פשוטה. גם בשוק המניות זה קורה.

מאז הבחירות מדד תל אביב 35 ירד ב-10%, באותה תקופה מדד המניות הגדול בארה"ב עלה ב-3%. אני לא יודע אם המגמה הזאת תימשך, אבל אם היא כן, אז - בטווח הקצר, מחיר הבנזין שלנו שוב יקפוץ, כי הוא מושפע מאוד משער הדולר.

ובטווח הבינוני, כל החיים שלנו יתייקרו, כי רוב מוחלט של מוצרי הצריכה שלנו מיובאים מחו"ל, בדולרים.וככל שהמחירים יעלו, לבנק ישראל לא תהיה כל ברירה אלא להמשיך להעלות את הריבית, מה שיפגע עוד יותר במעמד הביניים שסוחב על גבו משכנתאות כבדות. זה מה שקורה כשהממשלה ומי שעומד בראשה משחקים באש. בסוף כולנו נכווים. 

הפופולריים