האדמה רועדת מתחת לארדואן ואסד - ויש כבר מי שיוצא מרוויח

האדמה רועדת מתחת לארדואן ואסד - ויש מרוויחים
אם בעבר ארדואן היה על הגל, ואסד מתחת לגלגל, ממש יכול להיות שרעידת האדמה הזאת תביא לחילופי תפקידים | בשכונה שלנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
קייס
צילום: קייס

איך יודעים שהמזרח התיכון הוא מקום לא נורמלי? כי גם באסון כמו רעידת אדמה יש את מי שבוכה ויש את מי שצוחק. אז איך זה יכול להיות שאותה רעידת אדמה מאיימת לקבור מנהיג אחד מתחת להריסות ולתת למנהיג אחר חיים חדשים. בואו תראו איך רעש האדמה חושף את הזרמים התת-קרקעיים של המזרח התיכון.

תראו, כל מנהיג בשכונה שלנו מסתכל על כל אירוע בפריזמה הבאה: עד כמה זה מסכן אותי, ועד כמה זה משרת אותי. נתחיל מארדואן שאצלו בדרום טורקיה היה המוקד העיקרי של רעידת האדמה והרבה זמן שהוא מרגיש שהכסא שלו מתנדנד, המצב הכלכלי בקנטים, האינפלציה בשמיים ויותר ויותר גורמים מאתגרים אותו מבית, בעיקר יריבה באופוזיציה.

הדבר האחרון שהוא היה צריך מבחינה פוליטית זה רעידת אדמה, רגע לפני הבחירות לנשיאות ולפרלמנט בחודש מאי הקרוב. אז הסולטן הטורקי יצא לסייר במוקדי האסון וניסה להרגיע את האזרחים אבל הם התחילו לאבד את הסבלנות.

הטורקים שכבר חיים עם כלכלה מקרטעת ואינפלציה דוהרת לא מצליחים להבין איך השלטונות לא נערכו לאסון במדינה שכבר ראתה כמה רעידות אדמה. הבעיה הכי גדולה של ארדואן בסיפור הזה זה שרעידת האדמה פגעה באזור הפריפריה אלה שבדך כלל, מצביעים לו. אז איך הסולטאן מתמודד?

כמו כל שליט קלאסי במזרח התיכון מחפש שעיר לעזאזל ומטיל צנזורה. אבל רעידת אדמה שמזעזעת את אמות הסיפים זה צפוי מה שמפתיע ויוצא דופן זה מה שקורה מעבר לגבול בצפון מערב סוריה. למרות הנזק האדיר וההרוגים הרבים העיתוי של רעידת האדמה עשוי להתגלות כבינגו מטורף מבחינת הקצב מדמשק.

רעידת האדמה חשפה את האמת המרה או המתוקה - אסד כבר לא מוקצה

רעידת האדמה הכתה גם באזורים של משטר אסד וגם באזורים של מתנגדיו בקרבת הגבול עם טורקיה, אלה שכבר התרגלו לחלץ לכודים מתחת להריסות אחרי הפצצות של חיל האוויר הסורי והרוסי. בדומה לטורקיה גם הכלכלה של סוריה לא מתאוששת.

מלחמת אזרחים ב-12 שנה של זוועות ואיבה זה דבר שקשה למחוק ולמרות הכול, בימים האחרונים אסד מתהלך ברחבי המדינה כרוקד על הדם. חברים, רעידת האדמה חשפה את האמת המרה או המתוקה, תלוי איך מסתכלים על זה - אסד כבר לא מוקצה מחמת המיאוס ובכל המזרח התיכון מבינים שהוא כאן כדי להישאר.

בזה אחר זה מגיעים מטוסים ומשאיות של סיוע הומניטרי לסוריה, וזה לא רק מהחברות איראן ורוסיה אלא משלל מדינות כולל כאלה שבמשך שנים החרימו את אסד, והעדיפו את מתנגדיו. אפילו האמריקנים שיחררו קצת את הסנקציות כדי לאפשר לסיוע ההומניטרי להגיע.

במילים אחרות, הקהילה הבין-לאומית פתאום צריכה את מי שזכה לכינוי הקצב לצרכים הומניטריים - מי היה מאמין? אז תראו, נביא אני לא וכנראה שעוד מוקדם להספיד את רג'פ טאיפ ארדואן, הוא עדיין יכול לנצח את הבחירות כמו גדול, אבל נראה לי שבכל מה שקשור לסוריה רעידת האדמה הזאת מסמלת רשמית את סוף עידן החרם על אסד.

אם בעבר ארדואן היה על הגל, ואסד מתחת לגלגל, ממש יכול להיות שרעידת האדמה הזאת תביא לחילופי תפקידים. קיצר במזרח התיכון - גם אסון יכול להיות הזדמנות.

הפופולריים