מדינה בלי ביקורת

מדינה בלי ביקורת
מבקר המדינה מתניהו אנגלמן השלים כבר יותר מחצי קדנציה, אבל האם תקופתו על כיסא המבקר היא הצלחה או כישלון? | האזינו להסכת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסכת - עוד יום - מתניהו אנגלמן
צילום: הסכת - עוד יום - מתניהו אנגלמן

קצת יותר משלוש שנים וחצי עברו מאז בחרה הכנסת במתניהו אנגלמן לתפקיד מבקר המדינה, שהבטיח עם כניסתו להנהיג גישה חדשה במוסד הביקורת. האם היא הוכיחה את עצמה? דניאל אופיר אירח את אורן אהרוני בעקבות סדרת הכתבות שלו "מדינה בלי ביקורת", שעולה השבוע בחדשות הערב בכאן 11, על חושפי שחיתויות שנותרו לבד במערכה ועל דוחות "חלביים" שספק אם משיגים את מטרתם.

הביקורת על המבקר | האזינו להסכת "עוד יום"

"המילה שחיתות לא מופיעה בנאומים שלו. אין כמעט דבר כזה. היה אגף לתפקידים מיוחדים שאמור היה לטפל בשחיתויות - חוד החנית של משרד מבקר המדינה, אך הוא פורק", מסביר אורן אהרוני, ומונה ליקוי נוסף: "אחת ההחלטות הראשונות שלו זה להוריד את השמות מהדוחות - וברגע שאין שמות אי אפשר להפנות אצבע מאשימה לאשמים, ויש לזה משמעות. ברגע שהשם לא מופיע בדוח אין ממש 'אבא ואמא'".

"הוא טוען שיש הרבה מעקב שהוא מבצע והוא אפילו נותן נתונים, כמו למשל ש-20% מהדוחות שלו הם דוחות מעקב", מספר אהרוני. "אבל בסוף, כשאתה רואה שנציבות שירות המדינה מצאו 17 ליקויים חמורים והוא עושה דוח מעקב שבו רק ליקוי אחד מתוך ה-17 תוקן באופן מלא, אתה מצפה לאמירה נוקבת, הפניית אצבע מאשימה ואולי אפילו לפטיש בראש - אבל בפועל רואים מצידו רק המלצה רפה".

ממשרד מבקר המדינה נמסר: "מבקר המדינה רואה חשיבות רבה בהגנה על חושפי שחיתויות, ובמקרה הצורך מעביר ליועמ"שית לממשלה להמשך טיפולה במישור הפלילי הפרות צווים. בכל הנוגע לטענות על ירידה דרסטית בבקשות לצו הגנה – המציאות הפוכה: בשנת 2022 הייתה עלייה של 50% בהשוואה לשנת 2021".

עוד נכתב: "לגבי תלונתה של גב' שמש – בפגישה עם המתלוננת שנערכה בנובמבר 2020, היא הודיעה כי החליטה לתקן את בקשתה, ובעקבותיה היה צורך בקבלת מסמכים נוספים ממצ"ח. החלטה בבקשה תתקבל בהקדם. בכל הנוגע לשאול כרמלי – אין בסמכות המבקר, לפי החוק, לבדוק תלונות של חושפי שחיתויות בגופים פרטיים, אף אם הם נהפכו לכאלו תוך כדי הבירור. לא היה צורך בפגישה עם מר כרמלי מאחר שטענותיו היו ברורות".

ממשרד המבקר הוסיפו: "ניתוח דוחות המעקב שבוצעו בשנת 2020 והוצגו לכתב, מצביע על תיקון של למעלה מ-50% מהליקויים. הטענה השחוקה לפיה הדוחות אנמיים – מופרכת. לסיכום, ההכפשות לא ישנו את אופן התנהלות המבקר, והוא ימשיך להוביל את המשרד בגישתו המקצועית וללא משוא פנים.

הפופולריים