"אינשאללה תהיה מלחמת אזרחים": העולם הערבי בטירוף מהמחאה בישראל

"אינשאללה מלחמה": העולם הערבי בטירוף מהמחאה
מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, פרשן בעיני עצמו לענייני ישראל, עוקב אחר ההתפתחויות הפוליטיות פה - והוא לא לבד. בתקשורת הערבית וברשתות החברתיות, מעיראק ועד מרוקו, מנסים לנבא לאן יוליך המשבר הפוליטי והמחאה העזה בישראל | בשכונה שלנו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בשכונה שלנו - רועי קייס - מחאות בישראל
צילום: בשכונה שלנו - רועי קייס - מחאות בישראל

לא רק אצלנו הרפורמה המשפטית לא יורדת מהכותרות, גם בעולם הערבי הבלאגן בארץ הוא שיחת היום. ראשון המגיבים הוא  מנהיג חיזבאללה חסן נסראללה, שנאום הרצוג לפני שבועיים גרם לו להתחיל לפנטז ש"אינשאללה ישראל לא תשלים 80 שנה". אתם בטח אומרים יאללה חסן, כבר שנים לא יצאת מהבונקר, לבנון קורסת, תתעסק בצרות של עצמך! הכול נכון, אבל בואו נשים רגע את האגו בצד ונבדוק איך נראה המצב שלנו נראה בעיניים של השכנים.

אף אחד במדינות ערב לא פספס את התסיסה בחברה הישראלית. מה שקורה אצלנו תמיד מעניין את הקהל הערבי - אבל כשמדובר בוויכוח פנימי ויצרי שנתפס ככזה שמאיים על אופייה הדמוקרטי של המדינה, העניין גדל שבעתיים.

מן הסתם, מי שהכי מתעניינים הם חורשי רעתנו. אלה שאומרים לעצמם – אולי סוף סוף נמצאה נוסחת הקסם להחרבת ישראל. מי שהמציא את גישת "ישראל חלשה מבפנים" הוא השופר הבכיר של המחנה הפרו איראני והדוקטור בעיני עצמו לחברה הישראלית, חסן נסראללה.

במשך שנים נסראללה מוכר לתומכיו את המנטרה הבאה: ישראל אולי חזקה יותר צבאית, אבל אנחנו מלוכדים ומאמינים יותר. בעיניו החברה הישראלית פריכה, מפוררת והחיבור בינה לבין המוסדות, כבר לא מה שהיה פעם. לכן מבחינתו מה שקורה עכשיו בישראל הוא סוג של חלום רטוב.

יש שתי גישות: של נסראללה - שאומרת שישראל תקרוס לתוך עצמה. והשנייה הקיצונית יותר - שצריך לייצר איום חיצוני 

באופן מפתיע לא כולם מיישרים קו עם התחזיות של נסראללה. אחד מסרבני החגיגות הוא באופן מפתיע, חבר הכנסת לשעבר, שברח מישראל תחת עננת חשד של סיוע לחיזבאללה - עזמי בשארה.

אז בעצם יש לנו שתי גישות מנוגדות למהומה בציון: הראשונה של נסראללה, שגורסת כי מדינת ישראל תקרוס לתוך עצמה. את הגישה השנייה והקיצונית אפילו יותר מוביל בשארה, לפיה המצב העדין אצלנו לא מספיק, וצריך גם ליצור איום חיצוני וככה להפיל את ישראל.

אפשר להבין את כלי התקשורת הערבים שהם מתעניינים במאבק סביב הרפורמה המשפטית. מאז האביב הערבי הם סיקרו בעיקר הפיכות, ואי יציבות במדינות ערב. תמיד נחמד להתעסק בצרות של מישהו אחר, במיוחד של מדינה שנתפסת כדמוקרטית יותר, כזו ששורדת בג'ונגל של המזרח התיכון כנגד כל הסיכויים כבר 75 שנה.

אז מה תכלס? במזרח התיכון יש הרבה אנשים שיש להם ניסיון עם מדינות קורסות. אבל הם תמיד מספרים לעצמם שאוטוטו גם ישראל קורסת, והנה אנחנו עדיין על המפה. כנראה העיסוק האובססיבי בסוף של ישראל, הוא בעיקר דרך לא לדבר על מה שקורה אצלם בבית.

הפופולריים