המפכ"ל ניצל את הזעם של השר - וסגר חשבון עם הניצב שמאתגר אותו

המפכ"ל ניצל את הזעם של השר - וסגר חשבון
שבתאי שיתף פעולה עם בן גביר ואיפשר לו להדיח את ממ"ז תל אביב עמי אשד בכסות של "סבב מינויים". כשניצב תורג'מן, מקורבו של המפכ"ל, זומן לבירור - שבתאי הצמיח לרגע עמוד שדרה מול השר לביטחון לאומי. אתמול הוא ניצל את ההזדמנות כדי להיפרע מאשד | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שבתאי אשד
צילום: צילום: יונתן זינדל ואריק מרמור, פלאש 90

לפני חודש בדיוק זימן השר לביטחון לאומי איתמר בן גביר את מפקד מחוז ירושלים ניצב דורון תורג'מן לבירור. זה היה תוך כדי הפגנות מול מעון ראש הממשלה בירושלים, ובן גביר טען שהמשטרה לא מטפלת באנרכיסטים. המפכ"ל יעקב שבתאי נזעק להגן על הקצין והוציא הודעה חריפה נגד השר.

אבל אתמול (חמישי), כשהמחאות נגד הרפורמה המשפטית בתל אביב עוד לא הסתיימו, שבתאי שיתף פעולה עם בן גביר ואיפשר לו להדיח את מפקד מחוז תל אביב ניצב עמי אשד בכסות של "סבב מינויים", שעליו צריכים המפכ"ל והשר להחליט במשותף. כשניצב תורג'מן, מקורבו של המפכ"ל, זומן לבירור - שבתאי הצמיח לרגע עמוד שדרה מול השר לביטחון לאומי. אתמול הוא ניצל את ההזדמנות כדי להיפרע מהניצב שהכי איתגר אותו בשנתיים האחרונות.

היחסים בין אשד לשבתאי היו עכורים מהיום ששבתאי מונה למפכ"ל אחרי תפקיד אחד בלבד בתור ניצב  - מפקד מג"ב. אפשר להניח שאשד, אז מפקד מחוז מרכז, ראה את עצמו ראוי לא פחות. לאורך השנתיים האחרונות הוא איתגר את המפכ"ל לא פעם, כך למשל כששבתאי בחודשי כהונתו הראשונים הציג לניצבים את תוכניתו האסטרטגית. "היא תפגע במשטרה הכחולה ותחזק את מג"ב" טען אשד - והמפכ"ל כעס, לפי ניצב שהיה בחדר, "על עצם זה שאשד הביע את עמדתו". הוא סיפר שדעתנותו של אשד הייתה בולטת בדיוני השיבוצים, כשהניצבים דנו במינויים של קצינים בדרגות נמוכות מהם.

על דיון השיבוצים שערכו לו אתמול המפכ"ל והשר אשד לא ידע. מה שמעקר את טענת סביבתו של שבתאי שמדובר בסבב מינויים שגרתי. פחות מיממה לאחר הבירור שערך השר בן גביר לתורג'מן, השניים נפגשו בזירת הפיגוע בשכונת רמות בירושלים. הגורל המר כמעט זימן גם לאשד פגישה עם השר המדיח אתמול בזירת פיגוע, אבל הפעם בן גביר התחמק בנימוק של "אבטחה".

הפופולריים