המלחמה באוקראינה גרמה לפוטין להשתיק את מעט המתנגדים שהעזו להתבטא נגדו

פוטין מנצל את המלחמה כדי לחזק את מעמדו ברוסיה

מבטל את האופוזיציה, מגלה מהמדינה גופי תקשורת שלא משתפים פעולה ויודע את מי להאשים - פוטין מנצל את המלחמה כדי להגיע לשיא חדש של פופולריות
author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עמיחי שטיין
צילום: עמיחי שטיין

ניקיטיה אובארוב, נער בן 16 מסיביר, נעצר ונשלח לחמש שנות מאסר בגלל שתכנן לפוצץ את מטה שירות הביטחון הפדרלי של רוסיה – הFBS. לכאורה, סיבה מוצדקת, אבל יש טוויסט בעלילה:

אוורוב לא תכנן לפוצץ את המבנה במציאות – אלא במשחק המחשב מיינקראפט. הבנתם נכון, בגלל שרצה לפוצץ את המבנה בעולם הוירטואלי – הוא ישהה בשנים הקרובות במושבת עונשין בעולם האמיתי!

שנה לפלישה לאוקראינה. רוסיה של היום, היא מקום שונה ממה שהייתה ב-24 בפברואר 2022. כולם מדברים על מה שקורה באוקראינה מאז תחילת המלחמה, אבל זה הזמן לדבר על מה שקורה מאחורי מסך הברזל החדש שירד על רוסיה.

בדיקטטורה של פוטין אין מקום למי שלא מיישר קו

מאז תחילת הפלישה לאוקראינה עשרות אלפים, אולי אפילו יותר, נשלחו אל בתי הכלא ומושבות עונשין אחרי שהביעו התנגדות למלחמה. כלי התקשורת העצמאים שהיו במדינה – נסגרו! במשך 30 שנה רדיו אקו מוסקווה היה סמל לשידור עצמאי ברוסיה – אבל הביקורת של העיתונאים שלו על ניהול המלחמה של הקרמלין – הוביל להשתקתו – ולהוצאתו לגלות - לברלין.

המקרה של אקו מוסקווה הוא לא חריג. בשנה האחרונה. יותר ויותר כלי תקשורת עצמאיים ברוסיה נסגרו, בגלל שסיקרו את ה-מ-ל-ח-מ-ה. (הרי ברוסיה אסור לקרוא לזה מלחמה, אלא מבצע מיוחד). רבים מהם עברו לשדר מהגלות.  אלפי תיקים נפתחו בגין "התבטאויות נגד הצבא". עיתונאים שנותרו, ולא עמדו בכללים - חטפו קנסות או נשלחו למעצר.

העובדה שקולה של האופוזיציה לא נשמע, והתקשורת כבר לא בדיוק עצמאית, מביאה את פוטין לפופולריות חסרת תקדים. בפברואר אחוזי הפופולריות שלו עמדו על 83 אחוזים - יותר ממה שהיה לו בפברואר לפני שנה, אז זה היה 70 אחוזים.

פוטין, גם מנהל היטב את הבליים גיים. כלומר – את מי להאשים בכישלון. ארבעה מפקדים שונים היו למערכה באוקראינה בתוך 12 חודשים בלבד. הצבא, ושר ההגנה שויגו, נמצאים כרגע בחזית האש של הביקורת.

נמצא בשיא הפופולריות שלו. פוטין, צילום: רויטרס

אז איך יכול להיות שאחרי שנה פוטין עדיין מחזיק בשלטון?

קודם כל. יש רוסים רבים שרואים בפוטין, את המנהיג האידיאלי, זה שמחזיר עטרה ליושנה. Make Russia Great Again. אליהם מצטרפים האזרחים השקטים – אלה שפשוט רוצים לחיות את חייהם, במיוחד תחת משטר הסנקציות הקשוח של המערב.

האופוזיציה ברוסיה, ואלה שברחו לגלות, מייחלים ליום שבו פוטין ייפול. הם יודעים שזה לא יקרה מחר בבוקר, אבל מאמינים – שהאיש שבעיניהם הרס את רוסיה – מתישהו יעשה טעות אחת יותר מדי.

הפופולריים