קשקוש מקושקש: נתניהו וסמוטריץ' לא מסתכלים במראה

קשקוש מקושקש: רה"מ ושר האוצר לא מסתכלים במראה
האנליסטים של מודי'ס הציבו מראה בפני הממשלה. זו מראה לא נוחה, שמראה את האמת. זה הזמן של ממשלת ישראל להביט לעצמה בעיניים, להבין למה היא גורמת, ולחשוב איך אנחנו ממשיכים מכאן מבלי שאנחנו הורסים את כל הדבר הזה שבנינו
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאולוג מודי'ס
צילום: שאולוג מודי'ס

אתמול בצאת שבת, ראש הממשלה ושר האוצר הוציאו הודעה משותפת שמנסה כאילו להקטין את הדוח הזה של מודי'ס, חברת דירוג האשראי. בואו נפרק את זה שנייה, כי זה לא כמו שראש הממשלה מנסה להציג את זה.

דבר ראשון, ראש הממשלה אומר: "החשש שמעלים האנליסטים של מוד'יס הוא טבעי למי שלא מכיר את חוסנה של החברה הישראלית". יש פה רק בעיה אחת עם הטיעון הזה - האנליסטים של מוד'יס מכירים היטב את חוסנה של מדינת ישראל.

זו העבודה שלהם, אלה לא שלושה אנשים שיושבים בבוסטון ומכירים את מדינת ישראל רק מזה שהם מתרגמים אתרי חדשות לאנגלית, לא. אלה אנשים שבמשך זמן, שנים, לומדים את החברה הישראלית לעומק. הם נפגשים עם בנק ישראל, משרד האוצר, האקדמיה והעיתונות ומי שאתם לא רוצים.

הם עד כדי כך מכירים אותנו שהם ידעו לנתח את מצע הבחירות של הציונות הדתית עוד לפני הבחירות ולהזהיר מפני ההשלכות של הדבר הזה על הכלכלה. אז להגיד שהם לא מכירים אותנו? זה פשוט קשקוש מקושקש.

טיעון שני: בהודעה, ראש הממשלה ושר האוצר אומרים ש"מטבען, מחלוקות פוליטיות יכולות לייצר מחאה שיוצרת חוסר ודאות זמני, ואלה סיכונים שנלקחים בחשבון ומגודרים בתוך ההערכות הכלכליות של מדינת ישראל".

זה שקר, פשוט שקר מוחלט. כשהממשלה יצאה לדרך עם הרפורמה המשפטית היא לא לקחה בכלל בחשבון את ההשלכות הכלכליות. אף אחד מקברניטי המדינה לא תיאר לעצמו שהמצב יגיע עד כדי כך למה שהוא היום. יותר מזה, לאורך הדרך, כשכל הכלכלנים ניסו לאותת לממשלה: תקשיבו, אתם תגרמו פה מחיר איום ונורא שכולנו נשלם - הממשלה ביטלה לחלוטין את האזהרות שלהם. ועדת הכספים אפילו הצביעה על זה שהכול טוב, ואין שום בעיה.

זהירות מדרגה | האזינו לכיסון 

וגם לאחרונה, כשבנק ישראל ומשרד האוצר הניחו מסמכים על השולחן, והזהירו שאם אנחנו ממשיכים ככה אז כולנו נשלם מחיר של עשרות מיליארדי שקלים בשנה - גם אז, ראש הממשלה ושר האוצר ביטלו אותם לחלוטין, כשאלה כבר לא דברים קטנים ומגודרים, שבטח לא נלקחים בחשבון בהערכות הכלכליות של מדינת ישראל. זה שקר. זה פשוט מעולם לא היה ולא נברא.

האנליסטים של מודי'ס הציבו מראה, מראה בפני ממשלת ישראל, זו מראה לא נוחה ולא נעימה שמראה את האמת. במקום להגיד: אה, תקשיבו, המראה עקומה, בואו נחפש לנו מראה אחרת. זה הזמן של ממשלת ישראל להביט לעצמה בעיניים, להבין למה היא גורמת, ולחשוב איך אנחנו ממשיכים מכאן מבלי שאנחנו הורסים את כל הדבר הזה שבנינו.

הפופולריים