ככה תורידו את יוקר המחיה? המופע ההזוי של נציגי האוצר בכנסת

המופע ההזוי של נציגי האוצר בכנסת
נציגי משרד האוצר הגיעו לוועדת הכלכלה עם נתונים מהממים על יוקר המחייה - והציגו איך השוק הישראלי טובע בריכוזיות שאינה מאפשרת תחרות. במשך 19 שקפים הוצגו הנתונים - ואז הגיע השקף האחרון שבו האוצר פירט את הצעדים להפחתת יוקר המחיה - וזה ממש לא מספיק
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאולוג
צילום: שאולוג

היום היה דיון בוועדת הכלכלה בנושא הריכוזיות במשק הישראלי ויוקר המחיה. משרד האוצר הביא מצגת של 20 עמודים, עם שקפים ומספרים, ובסוף הרגשתי שמישהו עושה לי בילד-אפ לאיזה סרט מתח מטורף.

בהתחלה הם סיפרו שהרווחיות של הספקים הגדולים בישראל, היא הכי גבוהה באירופה, או משהו כזה. אחרי זה הם הציגו שקף מדהים, שהספקים הגדולים שולטים בעצם בכל המדפים שאתם רואים בסופר. ואז הגיע השקף המדהים מכולם - עשו השוואה בין-לאומית לכל המדינות באיחוד האירופי, ומצאו שבשורה ארוכה של מוצרים, ישראל היא הכי ריכוזית מכל המדינות האלה.

שימו לב, אנחנו הכי ריכוזיים במשקאות מוגזים וגם במיצים, גם בדגני בוקר, באורז, פסטה ואטריות. גם בחטיפים מלוחים וגם בחטיפים מתוקים, שחור על גבי לבן, אנחנו הכי גרועים באירופה. אז אתה אומר לעצמך, אוקיי, איזה סיפור מתח מטורף עושים לי פה.

ואז הגיע שקף דרדלה של מה עושים, שאחד מהם הוא "הקלות רגולציה בפתיחת חנות", זה מה שאתם הולכים לעשות? רגע, יש עוד אחד, "הקמת ועדה לבחינת צעדים נוספים לצמצום כוח השוק של הספקים הגדולים".

פה נשברתי. חבר'ה, לא צריך להקים ועדה, כבר הייתה ועדה, היו עשר ועדות, כולן סיפרו את אותו סיפור. תעירו אותי באמצע הלילה אני יודע לדקלם לכם שישראל היא משק קטן ואנחנו לא סוחרים עם השכנים שלנו, ויש לנו חסמי סחר והשוק פה נורא ריכוזי. כן, אני יודע. כולם יודעים. עכשיו תספרו לי מה אתם הולכים לעשות?

איפה שר הכלכלה ניר ברקת? הוא שהבטיח להביא פטיש של 200 קילו, ולהילחם בכל המונופולים הגדולים, ואז בסוף לא הכניס אפילו צעד אחד בחוק ההסדרים? מה אתם הולכים לעשות עם זה? העיקר לספר סיפור, העיקר שעשיתם מצגת.

הפופולריים