תדמית קרבית וכדורגל עם החבר'ה: הכירו את מלך ירדן הבא

תדמית קרבית וכדורגל בשכונה: זהו מלך ירדן הבא
בזמן שהאדמה בוערת מסביב לממלכה, הנסיך חוסיין שהוכתר ליורש העצר בשנת 2009 עובד קשה כדי שאבא שלו לא יהיה המלך האחרון בשושלת. כך מכינים בעמאן את הקרקע ל"הארי פוטר" הירדני
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הנסיך חוסיין
צילום: צילום: מתוך ערוץ היוטיוב הרשמי

מלך ירדן, עבדאללה השני, חגג בסוף חודש ינואר 56 אביבים. במושגים מזרח תיכוניים זה לא הרבה זמן, אבל באזור מבעבע, תוסס ומפתיע גם הוא מבין שהבן שהוכתר ליורש העצר ביולי 2009 חייב להיות מוכן ככל האפשר ליום הדין. לכן הוא ממשיך להכשיר בשנים האחרונות את הקרקע לבנו הצעיר, חוסיין בן ה-23, שכבר זכה לכינוי "הארי פוטר".

בשנת 2012 חוסיין נשבע אמונים בפני הממשלה כממלא מקומו של המלך, אך נראה ש-2015 הייתה שנת המפנה עבור יורש העצר. באותה שנה יצא צו של המלך שמורה על הקמתו של מוסד "יורש העצר" בראשותו של הנסיך. לאחר מכן, באותה שנה הושק אתר רשמי עבור המלך העתידי, לרגל יום הולדתו ה-21 שאיגד בתוכו את כל חשבונותיו ברשתות החברתיות. הוא גם הספיק לנאום בישיבה של מועצת הביטחון של האו"ם, שהוא ישב בראשה, בנושא התפקיד של הצעירים לבנות שלום, לפתור סכסוכים ולהיאבק בטרור.

כעת הנסיך הצעיר פועל בשני ערוצים: הראשון הוא הניסיון ליצור תדמית רשמית, רצינית וקרבית ובמילים אחרות תחושה שמדובר במנהיג הבא. אין למשל קושי למצוא תמונות שלו מתאמן בירי או בפעולה באקדמיה הצבאית בבריטניה. הערוץ השני הוא לתת לירדנים הצצה לא שגרתית לחייו האישיים ולתחביביו. לאחרונה הוא אף העלה סרטון שמתעד אותו משחק כדורגל ומבקיע שער.

מדובר במהלך כל כך דרמטי מכיוון שהמציאות החדשה בירדן מעלה סימני שאלה בפני המשך דרכו של בית המלוכה. ירדן עומדת בעשור האחרון על קרקע לא יציבה. המצב הכלכלי הקשה מבפנים, בשילוב עם מתחים ומלחמות בקרב שכנותיה, יוצרים מציאות מורכבת. בעקבות כך המלך עבדאללה מבין שיש צורך להציב תחליף ראוי ופופולארי לשלטונו, כך שהוא לא יהיה המלך ההאשמי האחרון.  

הפופולריים