גונן שגב - הנוכל והמניפולטור המוכשר שהפעיל את קסמיו על האיראנים

גונן שגב - הנוכל שהפעיל את קסמיו על האיראנים
במבט ראשון גונן שגב הוא אדם מרשים ומהפנט, אבל כשהמסכה נקרעת מתגלה שחצן יהיר ונפוח. מערכת הביטחון תהפוך את חשיפתה של פרשת הריגול להישג, אבל מה זה אומר על המפעילים האיראנים? הטור של מרדכי (מוטי) גילת
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
צילום:

"אתה יודע מה ההבדל בין הר לשר?", תהה באוזניי אדם שהכיר היטב את גונן שגב, לפני מעצרו ואחרי הרשעתו בסחר בסמים. "כשאתה מתקרב להר, הוא הולך ונעשה מול עיניך גדול יותר. כשאתה מתקרב לשר, הוא הולך ונעשה בדרך כלל קטן יותר. תחילה אתה מתרשם שיש בו משהו, אחר כך הרושם מתפוגג. אז אתה מגלה איש עלוב, מסכן, בלון שיצא ממנו האוויר".

התיאור הזה הולם את גונן שגב? "ממש כך. הוא מרשים בתחילה, מהפנט, כובש אותך. בהמשך נקרעת המסכה. אז אתה מגלה אדם נפוח, יהיר, שחצן – אחד שהשקר נר לרגליו. אחד שרדיפת כסף היא תמצית חייו".    


היום שמעתי דברים דומים על שגב גם מפי אחרים שהכירו אותו מקרוב. מצד אחד איש מוכשר, יצירתי, בעל כושר דיבור ושכנוע – תכונות שיכולות להסביר את הקלות הרבה שבה נשבו בקסמו האיראנים. חמש שנים הוא הצליח לשכנע אותם, שהוא מסוגל לספק להם מידע חשוב באמת.

מצד שני מדובר בנוכל, רמאי, מניפולטור גדול, שמסוגל למכור קרח לאסקימוסים ולהבטיח שבכוחו להביא לישראל את עצמות רון ארד המנוח. להטוטן לשון שבעזרת קסמו המיוחד פילס לעצמו דרך אל מפעיליו האיראנים.

האיראנים לא הגיעו רחוק, לפחות במקרה הזה

מה זה אומר לכאורה על האיראנים כשזה הסוכן שלהם? שהם לא הניחו את ידם על ברז המידע הטוב ביותר. שהם לא הגיעו רחוק לפחות במקרה הזה. שהנזק שעלול היה שגב לגרום למדינת ישראל, 23 שנה אחרי שהיה חבר בממשלה ונחשף לסודות האנרגיה שלה, אינו גדול במיוחד.

נכון, כשמדובר בשר לשעבר, באדם שישב בישיבות רגישות, בחבר ממשלה שראה ושמע כמה דברים מעניינים, זה נראה ברגע ראשון ושני כהישג איראני. ברגע שלישי ורביעי, כשמכירים את האיש ונזכרים שנהג לערבב דמיון עם מציאות, כשמפעילים את המסננת ובוחנים את חבריו וכמה יכלו לתרום להעשרת המידע שיש לו באופן עדכני, מתחילים להשמיע צפירת הרגעה.

זה לא יפריע למערכת הביטחון לנסות להפוך את חשיפת השר לשעבר למרגל שנזקו אדיר; זה לא יפריע לחוקריו להציג את מעצרו כהישג אדיר -  אבל זה לא ימחק שורה של שאלות מתבקשות שילוו אותו לבית המשפט ובכלא, שם יירקב ודאי שנים רבות. וזה לא ימחק אמירה נפלאה של השופט המחוזי המנוח, עדי אזר, כאשר הציע לעו"ד ליאור אפשטיין לייצג את שגב בתיק הסמים ההוא. "ליאור", הוא אמר לו, "אם שגב יזוכה אין לנו פרקליטות; ואם הוא יורשע, אין לנו מדינה". המשפט הזה, עושה רושם, נכון גם היום. לא שאלתי את עו"ד אפשטיין, אבל אני בטוח שיסכים איתי.    

הפופולריים