שלושה צבאות שונים נלחמים עבור רוסיה על אדמת אוקראינה

שלושה צבאות שונים נלחמים עבור רוסיה באוקראינה
פוטין מדבר בתקשורת הרוסית על "הדינמיקה החיובית" וטען שהמבצע מתנהל לפי התוכניות אף שאחרי כמעט שנה של לחימה עזה, צבא רוסיה לא הצליח להרשים יותר מדי • בשבוע האחרון פרץ לתודעה העימות הסמוי בין שתי זרועות של צבא רוסיה – הצבא הסדיר ו"כוח וגנר" • תוצאות המאבק בתוך הצמרת הבטחונית הרוסית עדיין לא ברורות • דעה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
מלחמה באוקראינה חיילים אוקראינים
צילום: צילום: אי-פי

נראה שנשיא רוסיה ולדימיר פוטין מרוצה מהאופן שבו נפתחה שנת 2023: בריאיון לערוץ הטלוויזיה הממלכתי של ארצו הוא ציין את "הדינמיקה החיובית" של מהלך המבצע הצבאי באוקראינה ושוב חזר על כך שהמבצע מתנהל על פי התוכניות. זאת למרות שאחרי כמעט שנה של לחימה עזה, צבא רוסיה לא הצליח להשתלט על במלואם על מחוזות דונייצק ולוגאנסק - שלא נדבר על להתקרב לקייב הבירה.

יתרה מכך, בשבוע האחרון פרץ לתודעה העימות הסמוי בין שתי זרועות של צבא רוסיה - הצבא הסדיר ו"כוח וגנר" של הטבח לשעבר של הנשיא יבגני פריגוז'ין. בעלי כוח וגנר כתב בעמוד הטלגרם שלו ש"יש כאלו משנסים לגנוב לנו (כוח וגנר) את הניצחון", ובכך למעשה אישר ששלושה צבאות שונים נלחמים עבור רוסיה על אדמת אוקראינה.

פוטין מרוצה מהלחימה (צילום: רויטרס)

הצבא הסדיר של שר ההגנה שויגו - מורכב בעיקר מחיילים מהשכבות הנמוכות של האוכלוסייה וחסרי המזל שלא הצליחו להימלט מהגיוס החלקי עליו הכריז פוטין באוגוסט.

במהלך הלחימה התגלה "הצבא השני בכוחו בעולם", כפי שהתרברבו ברוסיה לפני ה-24 בפברואר 2022, כצבא סובייטי מיושן שמחסניו נבזזו לטובת הווילות של הגנרלים וחייליו הבלתי מיומנים מכונים בפי האוקראינים "בשר תותחים". כעת מעטים בלבד מאמינים בכוחו ומפקדיו הפכו למושא לבוז ולעג ברוסיה, אוקראינה ובעצם בעולם כולו.

כוח וגנר של פריגוז'ין - מדובר למעשה בגדודים פרטיים שהוקמו על בסיס האסירים המסוכנים ביותר בבתי הכלא של רוסיה - קבוצה של רוצחים ברישיון שנשלחה להציל את המערכה אחרי כישלון הצבא הסדיר. הדיווחים אודות ביצועי כוח וגנר כוללים אכזריות חסרת גבולות, התמדה במשימה (הרי לאנשים האלו אין לאן לחזור) ויחס משפיל ומבזה כלפי אוכלוסייה אזרחית אוקראינית.

כוח וגנר (צילום: רויטרס)

הכוח של רמזאן קדירוב – נשיא צ'צ'ניה התגאה בתחילת הלחימה ששלח הרבה מאוד מבני עמו לסייע ללחימה הרוסית באוקראינה. אין מדובר בדבר של מה בכך – שכן רוסיה וצ'צ'ניה היו במצב של מלחמה חסרת גבולות עד לחתימת הסכם השלום בין פוטין לשבט קדירוב. עם זאת, לאחרונה הדיווחים על המעורבות של קדירוב ואנשיו בלחימה פחתו מאוד ועולות השאלות אילו אינטרסים, אם בכלל אנשיו מייצגים על אדמות אוקראינה.

במצב הנוכחי האיזון בין הקרמלין לבין מרצחי כוח וגנר הוא עדין – תוצאות המאבק בתוך הצמרת הבטחונית הרוסית עדיין לא ברורות. אבל אפשר לקבוע במידה רבה של ודאות – אם כוחו של פריג'וז'ין וכוח וגנר יגבר – מרחץ הדמים יהיה גדול יותר.

הפופולריים