יש לכם אקסטרה כסף? הינה מה (שלא) תעשו איתו

יש לכם אקסטרה כסף? הינה מה (שלא) תעשו איתו
בשבוע שעבר העלה בנק ישראל את הריבית במשק ל-3.75%. זו אינה צפויה להיות העלייה האחרונה. רוב גדול של הישראלים משקיעים את כספם הפנוי בפיקדונות בבנקים, אלא שהם לא מציעים תנאים טובים - רחוק מזה. אבל בשוק יש עוד דרכים להשקיע את הכסף באפיק סולידי ונזיל - עם ריבית טובה ובלי העושק של הבנקים
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 11.01.22
צילום: שאול אמסטרדמסקי

בחודשים האחרונים, ככל שריבית בנק ישראל עולה, אנחנו מדברים הרבה על זה שהריבית נורא מכבידה על זוגות צעירים שיש להם משכנתה. והכול נכון, אבל לאנשים שיש להם קצת כסף פנוי, עליית הריבית דווקא פותחת אפשרויות חדשות לגבי מה אפשר לעשות עם הכסף הזה. פתאום יש אלטרנטיבות.

העניין הוא, שרוב הישראלים נותנים את הכסף שלהם לבנקים, והבנקים עושים מהכסף שלכם אחלה כסף. אתם – קצת פחות. בואו נפרק את זה שנייה: בשבוע שעבר הרשות לניירות ערך פרסמה נתונים מהממים על שנת 2022. איפה אתם, הציבור הישראלי, שבחר לשים את הכסף שלו – יותר מ-200 מיליארד שקל של הציבור הלכו לפיקדונות בבנקים. ובאותה תקופה, רק 11 מיליארד שקלים בערך הלכו לקרנות כספיות.

מה זה קרנות כספיות? זה כמו קבוצת רכישה לפיקדונות. אתם לוקחים את הכסף שלכם, נותנים לאיזשהו בית השקעות והוא לוקח את כל הכסף שהצטבר לו, ובעצם עושה מכרז בין הבנקים – מי נותן לו את הריבית הכי טובה על הפיקדונות. זה מכשיר השקעה מאוד מאוד סולידי לטווח קצר שאפשר למשוך אותו בכל עת והריבית שאתם אמורים לקבל שם די דומה לריבית של בנק ישראל.

למה הציבור הישראלי שם את הכסף בפיקדונות בבנקים? כי הוא מכיר בעיקר את זה, והבנקים יצאו בפרסומות מטורפות – תביאו לנו את הכסף, ניתן לכם ריבית קבועה, סוכרייה, 2%, 3%, 3.5%, 4%.

חגיגה של ריביות באפס סיכון, אז למה לא? רק שהם שוכחים לספר לנו שזה לא בהכרח אפיק משתלם. אם בחודש אפריל ריבית בנק ישראל הייתה בערך 0, ואז היא התחילה לעלות ולעלות ולעלות. נניח שבקיץ, פתאום תפסתם את עצמכם ואמרתם: אוקיי, יש לנו 50–100 אלף שקלים – בואו נשים בפיקדון בריבית קבועה לשנה. בוא'נה זה מדהים!

אבל אז הריבית נגיד הייתה 2%, מאז, ריבית בנק ישראל עלתה ועלתה, והיום היא כמעט 4%. מה שאומר שאתם לא עושים כסף – אתם מפסידים כסף! הבנקים הם שעושים את הכסף. אם, לחילופין הייתם רוצים לשים את הכסף בפיקדון בריבית משתנה, כזו שעולה יחד עם עליית הריבית במשק, אז הבנק היה אומר: כן, בסדר, אין שום בעיה. אבל הריבית שאני אתן לכם תהיה הרבה יותר נמוכה, פחות מ-1.5%. אז מה עושים?

קרנות כספיות, זו האלטרנטיבה האמיתית לפיקדונות בבנק. עכשיו, אני לא יכול להמליץ לכם מה לעשות עם הכסף שלכם. כל מה שאני רוצה הוא, שאם יש לכם כסף, תדעו שאתם צריכים לעשות קצת מחקר, יש אפשרויות אחרות. ואז, אם תמצאו את המכשיר שבאמת הכי מתאים לכם – אתם תעשו כסף מהכסף שלכם, ולא רק הבנק.

הפופולריים