זהירות, שוד: העמלה המופרכת שעלולה ליפול על ההורים שלכם

העמלה המופרכת שעלולה ליפול על ההורים שלכם
אישה שפנתה לשאול אמסטרדמסקי סיפרה על סכום מופרך שאבא שלה הפנסיונר נדרש לשלם לבנק לאומי. בהתחלה זה היה נראה כמו טעות, אבל הניירות הראו - אביה נדרש לשלם 69 אלף שקלים בשנה עמלות לבנק. רוב מוחלט של העמלות הוא על תיק ניירות הערך שלו, ובהן עמלה אחת הזויה שנקראת דמי משמרת. יש כמה צעדים שאפשר לעשות כדי להוריד את העמלות ההזויות, אבל הגיע הזמן שהמפקח על הבנקים גם יתערב
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
שאול אמסטרדמסקי 02.01
צילום: שאול אמסטרדמסקי 02.01

שמעו סיפור על איך אחד הבנקים הגדולים בישראל גזל את כספו של אחד הלקוחות הפנסיונרים שלו במשך שנים, ואיך הבת שלו הורידה את הבנק על הברכיים. יום אחד שולחת לי מישהי הודעה פרטית והיא כותבת לי: "תשמע, גילית שאבא שלי משלם כל שנה לבנק שלו, בנק לאומי 69 אלף שקלים בשנה בעמלות". 

הסכום הזה נראה לי כל כך מופרך שחשבתי שזו טעות. אז ביקשתי ממנה שתשלח לי את תעודת הזהות הבנקאית. אז היא שלחה לי, וזו לא טעות. תראו, הבנק, בנק לאומי, לקח ממנו 69 אלף שקלים בשנה בעמלות. אלה לא עמלות עובר ושב זה לא עמלת פעולה אצל פקיד. רוב מוחלט של הסכום הזה, כמעט כולו – אלה עמלות ניירות ערך. עמלה על כל קנייה של ניירות ערך עמלה על כל מכירה של ניירות ערך. ובייחוד עמלה שנקראת "דמי משמרת" שזו עמלה שלוקחים על עצם זה שיש לו תיק ניירות ערך. 

הדבר הזה, עמלת דמי משמרת הוא ממש מפעם. כשבבנקים עוד היו כספות גדולות, ששמרו בהם פיזית את ניירות הערך של האנשים שסחרו בבורסה. אבל אנחנו כבר לא ב"פעם פעם פעם". היום זה הכול מספרים במחשב. על מה הבנק גובה את העמלה הזאת?

זה לא רק בנק לאומי, אלה כל הבנקים, הם כולם אותו דבר. הם יקחו מכם כל שקל שרק תתנו להם. 97% ממשקי הבית בישראל שסוחרים בבורסה עושים את זה דרך הבנקים. למרות שבבתי השקעות מציעים את אותו שירות במחיר שיכול להגיע לרבע מהעלות. בבנקים יודעים שרוב הציבור הישראלי לא יילך לשם. לכן הם לוקחים עמלות שערורייתיות.

לפי נתונים של המפקח על הבנקים, כל שנה הבנקים מכניסים מעמלות ניירות ערך שני מיליארד שקל. מתוך הסכום הזה, חצי, מיליארד שקל בשנה, מגיע מדמי משמרת. אלה מיליארד שקל שנכנסים לכיסים של הבנקים מכלום. ארגון לובי 99 פנה למפקח על הבנקים ואמר לו: "תקשיב, זו שערורייה אין דברים כאלה בעולם. תשנה את המצב הזה, במקום שזו תהיה עמלה אחוזית כך שככל שהתיק יותר גדול כך דמי המשמרת יותר גדולים, תעשה את זה תשלום קבוע כל חודש. כמו מנוי, 60 שקל בחודש, 20 שקל בחודש. אבל המצב הזה בלתי אפשרי".

בינתיים אותה אחת שכתבה לי על אבא שלה, היא החליטה לצאת למלחמה בבנק לאומי. בהתחלה בנק לאומי הסכים לתת הנחה. משהו נחמד, הנחה של 50%. אלה עדיין עשרות אלפי שקלים בשנה על כלום. אז היא התעקשה, עם אבא שלה, והלכו לבנקים מתחרים, והביאו הצעות מחיר. בסופו של דבר בנק לאומי ירד על הברכיים. הוא נתן להם פטור מוחלט מעמלת דמי משמרת. זה לבד חיסכון של 30 אלף שקל בשנה. גם את העמלות האחרות הוא הוזיל קרוב מאוד לאפס. 

לכן, אם גם לכם יש הורים מבוגרים בקשו מהם להוציא מאתר הבנק שלהם תעודת זהות בנקאית ובדקו כמה הם משלמים שם בעמלות. אם יש להם תיק ניירות ערך גדול יכול להיות שתגלו שם אלפי שקלים כל שנה. אל תוותרו, לכו איתם לבנק, התמקחו והביאו הצעות מבנק אחר או מבית השקעות – והורידו גם אותם על הברכיים. חוץ מזה,

אני מאוד מקווה שהמפקח על הבנקים יתעשת וישנה את המצב הזה, ישנה את העמלה הזאת. כי זה פשוט שוד. לא אנחנו שודדים את הבנקים, הבנקים שודדים אותנו.

הפופולריים