מחזוריות אאוט, דוכני לוטו אין: מה הסיפור של דוכני מפעל הפיס?

למה התרגלנו לדוכנים של מפעל הפיס על המדרכה?
פעם חשבתם למה זה הגיוני שדוכנים של מפעל הפיס חוסמים לנו את המדרכה? את המיחזוריות העיפו מהרחוב כי טענו שהן מפגע סביבתי, ומאז אנחנו גם פחות ממחזרים - אבל חס וחלילה שנפריע למפעל הפיס לממש את חזון ההימורים הציוני שלו על המדרכה
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יפעת גליק 05.12.22
צילום: יפעת גליק 05.12.22

הדוכנים האלה של מפעל הפיס על המדרכה. למה התרגלנו לזה? איך קרה שזה נהיה חלק מהנוף שלנו? ומה הגיוני בזה ששמים לנו את הצ'אנס והלוטו באמצע הרחוב? 600 דוכנים על המדרכה שלנו, ששייכת להולכי רגל.

זה לא שאנחנו מקריבים את המדרכה שלנו לאיזו מטרה קדושה. לא. הדוכנים האלה שם כדי להפוך אותנו למכורים למזל. מפעל הפיס הוא מפעל הימורים חוקי שבכל שנה מכניס מההגרלות שלו מיליארדים מהכסף שמוציאים המהמרים הכבדים.

מפעל הפיס מממן מרכזים קהילתיים תרבות וספורט. הרשויות המקומיות נותנות בכיף שלהן אישורים לבנות דוכנים על המדרכה. ביררתי מה קורה בעיר ירושלים ושם מתברר שחלק מהדוכנים - אין להם בכלל התר. בעיריית ירושלים אמרו לי שהם בתהליכים.

בלי טיפת מזל: איך הפכו ההימורים למכת מדינה? | צפו בסדרת הכתבות

לשם השוואה, כשהעיפו את המיחזוריות מהרחוב אמרו עליהן שהן מפגע סביבתי ומאז כולנו הפסקנו למחזר. אבל שנפריע למפעל הפיס לממש את חזון ההימורים הציוני שלו על המדרכה? זה לא. איפה אנשים יהמרו? צריך קצת צ'אנס בשכונה, ואם אפשר, אז באמצע הרחוב, כדי שזה יתפוס את כולנו.

ממפעל הפיס נמסר: "ראשית, מרבית הביתנים מוצבים מזה עשרות שנים ומיקומם ההיסטורי נקבע כמובן באישור הרשויות המקומיות. הביתנים מוצבים בהתאם לדיאלוג תמידי עם הרשויות המקומיות שהן הבעלים של מפעל הפיס, תוך התחשבות בצרכים המשתנים במרחב העירוני, בהתאם לתב"עות הרשויות וכמובן בהתאם להיתר ולתקנות הרלוונטיות.

"לדוגמה, בשנים האחרונות הוצבו ברבים מהביתנים גם דיפיברלטורים וזאת על מנת להנגיש מכשירים מצילי חיים במרחב הציבורי. הביתנים החדשים שעוצבו יותאמו לנוף העירוני והמסכים שיוצבו בהם ישרתו גם את הרשות לצורך הפצת מידע חשוב לתושבים ועוד".

הפופולריים