ישראל נגד היהודים בעולם?

ישראל נגד היהודים בעולם?
שתי יוזמות שהצהירו עליהם בכירים בממשלה המיועדת מאיימות לקרוע קרע בין ישראל לבין קהילות יהודיות בעולם. יואב קרקובסקי שוחח עם הפרשן יאיר אטינגר ועם העיתונאית רות אגלש על הפער ההולך ומעמיק בין הארץ ליהדות ארה"ב סביב השאלה מיהו יהודי | האזינו לעוד יום
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
הסכת - עוד יום - חוק השבות והגיור
צילום: צרוב

"נחזיר את הזהות היהודית והגאווה הלאומית", זו הייתה הסיסמה של מפלגות הימין בקמפיין הבחירות שלהן. גם מתמודדים בליכוד, מפלגה לאומית ליברלית דיברו על כך שהממשלה היוצאת מחקה את הזהות היהודית. אם ניזכר, ממשלת בנט-לפיד התחילה להתפרק בכלל בגלל חמץ, הכנסת חמץ לבתי חולים, על זה לכאורה פרשה עידית סילמן מהקואליציה - אז איך הגענו מחמץ לשאלת מיהו יהודי?

האזינו לפרק החדש בהסכת עוד יום

הממשלה החדשה עדיין בתהליכי הקמה - וזה הזמן לבחון איך היא באמת תיראה ומה היא תעשה. הזהות היהודית עומדת במרכז חייהן של כל המפלגות שמרכיבות אותה, מהליכוד דרך הציונות הדתית, עוצמה יהודית וכמובן המפלגות החרדיות. הן מעוניינות להחזיר לאחור כמה מהשינויים שהתרחשו כאן בשנים האחרונות כאילו כדי לשוב לסטטוס קוו, אלא שלחלק מהרעיונות עשויים להיות השלכות קשות על יחסי ישראל והעולם היהודי.

יהודי טוב: איך אפשר בכלל לקבוע מיהו יהודי? | צפו בסדרה 

חוק השבות הוא החוק החיוני ביותר לעם היהודי, הוא למעשה שורש הבידול של מדינת ישראל משאר מדינות הלאום. החוק שמאפשר לכל יהודי לעלות לישראל ולהתאזרח, בשל היותה של ישראל הבית הלאומי של היהודים בכל העולם. האם אחרי 52 שנה, ישונה החוק שלמעשה מגדיר מי זכאי לעלות לארץ? נבחן כאן מה ההשלכות של זה מבחינת יחסי ישראל והקהילות היהודיות בעולם.

אבל זה לא השינוי היחיד שנמצא על סדר יומה של הקואליציה. עוד דרישה קואליציונית היא תיקון שיימנע ממי שהתגייר - גיור רפורמי או קונסרבטיבי לעלות לישראל. השינוי הזה עלול כבר להיות אחד יותר מדי עבור יהדות ארצות הברית. שנים הם לצידנו - אבל הריחוק של הקהילות היהודיות באמריקה מישראל הולך ומחריף בשנים האחרונות.

הפופולריים