כשמסי משחק, התותחים שותקים: המהלך הכי מתוחכם מאחורי המונדיאל

שקט, מסי משחק: המהלך המתוחכם מאחורי המונדיאל
המונדיאל מעבר לפינה והמבחן הגדול של קטאר מגיע. מי יכול לגרום לנסראללה, סינוואר והילדים הרעים של השכונה להתנהג יפה במשך חודש שלם?
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
רועי קייס המונדיאל בקטאר 10.11.22
צילום: רועי קייס המונדיאל בקטאר 10.11.22

שמתם לב שטיפה יותר שקט במזרח התיכון? זאת עדיין אחת השכונות הקשות בעולם, אבל משהו קצת נרגע. בעזה סינוואר מתרגל על יבש, החות'ים בתימן כבר פחות יורים טילים לעבר סעודיה והאמירויות, ואפילו ישראל ולבנון הגיעו להסכם גז. 

ראש ממשלת ישראל יאיר לפיד הדגיש כי הממשלה שלו אישרה ברוב גדול את עקרונות ההסכם עם לבנון, איפה היריבות האתנית והדתית? זהו? כולם מסתדרים עם כולם? אני אומר לא, פשוט תכף מתחיל מונדיאל ואף אחד לא רוצה להרוס את המסיבה. 

גביע העולם בקטאר ממש בפתח. מאות מיליארדי דולרים הושקעו, אלפי פועלים נהרגו בבניית האצטדיונים, ורגע לפני שהפוקוס העולמי עובר לדוחה - הקטארים תלויים בקפריזות של המזרח התיכון.  אז כמה רחוק מוכנים ללכת הקטארים כדי להשיג שקט? 

כשטילים עפים באוויר אתם יודעים מה לא עף? מטוסים עם תיירים

לפני כמה שבועות, כשהמדינה סערה בגלל ההסכם בין ישראל לבין לבנון, הייתה ידיעה אחת שעברה מתחת לרדאר. קטאר הייתה המדינה הערבית הראשונה שבירכה על ההתקדמות בשיחות בתיווך אמריקני. הפרשנים סבורים שההסכם יתרום לחיזוק הביטחון האנרגטי, ויסייע בפתרון הבעיות הכלכליות, במיוחד בלבנון באופן שיכול להפחית מההשפעה של חיזבאללה ולחזק את מוסדות המדינה בלבנון.

לאחרונה פורסם שהקטארים יהיו שותפים בקידוח הגז הלבנוני ונראה שהם יצאו מגדרם כדי לוודא שהסכם הגז בין ישראל לבין לבנון ייחתם. אחרי שנים של המתנה הוכרעה סוגיית הסדרת הגבול הימי בין לבנון לישראל.

אז נכון, קטאר היא מעצמת גז, ולכן זה לא מפתיע שהיא רוצה להיות חלק מהקידוחים בים התיכון. אבל למה לה להכניס את עצמה לבלגן בין ישראל לבין לבנון? אולי פשוט כי היא רוצה שקט. למונדיאל אמורים להגיע לפחות מיליון תיירים וכשטילים עפים באוויר אתם יודעים מה לא עף? מטוסים עם תיירים.

ההזדמנות כאן היא לא רק של קטאר, היא הזדמנות לאזור הערבי כולו להוכיח שהם יכולים להיות אחראים לאירועים גדולים כאלה. לכן קטאר ממשיכה להעביר כמו שעון את הכסף לסינוואר, כדי שהוא והכנופיה יישארו רגועים. יהיה מאוד מפתיע אם חמאס יחליט לעשות בלגן בחודש הקרוב, בסך הכול נוח להם שם בעזה לשבת ביציע, ולנסות להבעיר את השטח ביהודה ושומרון ובמזרח ירושלים. אפשר להעריך שגם בגזרה הזאת הקטארים לא היו רוצים לראות שהעסק יוצא משליטה. 

דוחה מארחת שיחות עקיפות בין ארצות הברית לאיראן בעניין הגרעין האיראני, קטאר ממשיכה בכל הכוח לנסות ולקדם את הסכם הגרעין – או לפחות להשאיר את המשא ומתן בחיים. לפעמים הם מארחים שיחות, לפעמים הם מחזרים כשאחד הצדדים נעלב, הכול כדי שזה לא יגיע לפיצוץ.

ועדיין לא דיברנו על אחד הילדים הכי בעייתיים באזור. הפסקת האש השלישית הסתיימה בתימן, מבלי שהאריכו אותה או שהגיעו להסכם. היא הסתיימה על אף כל המאמצים הבין-לאומיים והאזוריים שהושקעו בהצלחתה. החות'ים, החברים הטריים במחנה הפרו-איראני, ירו בעבר טילים בליסטיים לסעודיה ולאמירויות ואפילו שיגרו מל"טים ממולכדים, ואין מצב שזה יבוא לקטארים בטוב. שבזמן שהם מארחים את כל העולם ואשתו, עפים טילים מעל הראש של מסי וניימאר.

עכשיו מגיע המבחן הגדול במגרש הביתי של קטאר: להשיג שקט במזרח התיכון לחודש שלם 

בחודשים האחרונים יש רגיעה בלחימה בתימן, והקטארים כבר פרשו מזמן מהקואליציה של סעודיה נגד החות'ים. לכן זה לא מפתיע שמצנעא מגיעות הצעות שמחממות את הלב. מחמד עלי אל-חות'י מציע את שירותיו ואומר: אנחנו מוכנים לעזור ולהשתתף באבטחה של המונדיאל, אם ידידתנו קטאר תזדקק לכך. 

בלי קשר להצעה המגוחכת של החות'ים, סוף-סוף ידברו על המזרח התיכון בהקשר חיובי. פחות מלחמות, דיקטטורים ושימוש בנשק כימי. יותר כדורגל, אמבפה וכריסטיאנו רונאלדו. בשנים האחרונות הקטארים עובדים חזק על התדמית של המתווכת האולטימטיבית. זאת שמדברת עם כולם ומשיגה תמיד את מה שהיא רוצה, לא מעט בגלל המשאבים הכלכליים שלה.

עכשיו מגיע המבחן הגדול במגרש הביתי שלה: להשיג שקט במזרח התיכון לחודש שלם של מונדיאל, משימה לא פשוטה בכלל. אז אולי עם כל הכבוד לכל האידאולוגיות, היריבויות והדם הרע, לרגע אחד כולם יניחו את החרבות וייתנו לקטארים לנצח על כר הדשא. 

הפופולריים