הבטחות הבחירות מגיעות לשפל חדש: נתניהו יקפיא את המשכנתה שלכם

השפל החדש בהבטחות הבחירות: הקפאת המשכנתה
בסרטון בחירות חדש הבטיח ראש הממשלה לשעבר להקפיא את המשכנתה כדי לסייע למי שמתקשה לעמוד בעליית הריבית. אבל גם הוא יודע שזה לא יכול לקרות. א'- כי אין לו סמכות לעשות את זה, וב' – גם אם הוא יצליח, זה ימוטט את המערכת הבנקאית
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו תוקף את לפיד וגנץ
צילום: נתניהו תוקף את לפיד וגנץ

בדיוק כשחשבתי שהפוליטיקאים לא יכולים לרדת יותר נמוך בהבטחות הבחירות שלהם, בא פוליטיקאי אחד והוכיח שפשוט אין רצפה. בנימין נתניהו נסע לקריית מלאכי פגש שם את משפחת מנגיסטו, שמע מהם את הצרות הכלכליות שלהם. יש להם ארבע בנות ושני בנים והמשכנתה כבדה עליהם. מה הבטיח להם נתניהו? איך הוא הולך לעזור להם?

"הבטחתי לה שאנחנו נקפיא את המשכנתאות בשנה הקרובה", אמר נתניהו בפגישה. קלטתם? הוא הולך להקפיא את המשכנתה למשפחת מנגיסטו. רגע, למה לעצור פה? למה רק להקפיא? בואו נבטל את המשכנתה של משפחת מנגיסטו. ולמה לעצור רק אצלם? בואו נבטל את המשכנתאות לכולם. 

הינה כמה סיבות למה ההבטחה של נתניהו לא שווה אפילו שקל וחצי - קודם כול, זה לא בסמכות שלו לגעת במשכנתאות. זה עסק שהוא בין הבנקים לבין הלווים ורק בנק ישראל יכול לתת הוראות לבנקים. אבל אפילו אם נתניהו ילך ויביא איזה חוק שידרוס את בנק ישראל, הוא פשוט ימוטט את כל המערכת הבנקאית. 

כי אם הבנקים מחלקים משכנתאות - הבנקים פשוט יתמוטטו, או שלכל הפחות הם יפסיקו לחלק משכנתאות חדשות, כי למה שהם ייתנו משכנתאות אם יום אחד תבוא המדינה ופשוט תבטל את כל הדבר הזה לכולם?

ודבר אחרון: בנק ישראל מעלה את הריבית ומייקר את המשכנתה בכוונה. הוא רוצה שלאנשים יהיה פחות כסף פנוי ואז הם יצרכו פחות, ואז האינפלציה תירגע. אם נתניהו איכשהו יקפיא את כל המשכנתאות האלה ולאנשים ימשיך להיות כסף פנוי, והם ימשיכו לצרוך, כולנו ניתקע עם האינפלציה המשוגעת הזאת במשך אלוהים יודע כמה שנים. 

נתניהו יודע את זה היטב, לכן ההבטחה הזו לא שווה אפילו שקל וחצי. בקיצור, עשו לי טובה, בשבועיים הקרובים פשוט תכבו את הטיקטוק, את הפייסבוק, את מה שזה לא יהיה. ואם בטעות השתרבבה איזו הבטחה של פוליטיקאי לחיים שלכם - פשוט תתעלמו ממנה.

הפופולריים