פוטין לוחץ על הגז | עוד יום

פוטין לוחץ על הגז
בימים האחרונים סגרה מוסקווה לחלוטין את הזרמת הגז הטבעי לאירופה, בתגובה למשטר הסנקציות שהטיל האיחוד האירופי על רוסיה בעקבות המלחמה באוקראינה. איך יעברו האירופים את החורף הקרוב? והאם הכורים הגרעיניים עושים קאמבק? האזינו לפרק חדש בהסכת האקטואליה של כאן חדשות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
עוד יום - הסכת - משבר האנרגיה באירופה
צילום: אי-פי

בתוכנית הבוקר של רשת ITV בבריטניה אוהבים לשחק עם הצופים ב"גלגל המזל". בשבוע שעבר, חיכה לצופים פרס חדש ומפתיע על הגלגל. מרגע שסובבו אותו, במשך כמה שניות נע המחוג בגלגל בין שורה של פרסים אפשריים – ובסופו של דבר נחת על אותו פרס חדש וקצת מוזר: תשלום חשבונות הגז והחשמל של הזוכה בארבעת החודשים הקרובים. נוכח עליית המחירים הצפוייה, אפשר לומר שזה בדיוק מה שהזוכה הזה היה צריך.

האזינו לפרק חדש בהסכת האקטואליה "עוד יום"

החורף מגיע לאירופה והוא צפוי להיות קר מאוד השנה. קר ויקר. כי מאז שהחלה המלחמה באוקראינה, פוטין החל להשתמש בנשק הכי חזק שלו: הגז. וכך, בחודשים האחרונים, החלה מוסקווה לסגור, לאט לאט, את הצינורות שמובילים גז לתוך אירופה.

האירופים, שצריכים הרבה גז כדי לחמם את התנורים בחורף, תלויים דרמטית בגז הרוסי ומנסים בחודשים האחרונים למצוא פתרונות, למנוע את עליית המחירים ובעיקר – לעצור את הזעם הציבורי.

כדי להבין את המשמעויות הפוליטיות והכלכליות וגם אילו פתרונות אפשריים נשוחח עם שניים: פרופ' טל שדה, ראש התוכנית ללימודי האיחוד האירופי באוניברסיטת תל אביב, ונשיא משותף באגודה הישראלית לחקר האינטגרציה האירופית; ועם ד"ר עמית מור, מנכ״ל "אקו אנרג'י" ייעוץ כלכלי אסטרטגי ומרצה בכיר באוניברסיטת רייכמן.

הפופולריים