ימנית, נאמנה, עם יריבים נקמנים במיוחד: הצרות של נתניהו אחרי הפריימריז בליכוד

הצרות של נתניהו אחרי הפריימריז בליכוד
תוצאות הבחירות המקדימות למפלגה הגיעו - והרשימה הזאת עושה את בנימין נתניהו שמח: מועמדים הנאמנים לו עלו וחברים שאיתגרו אותו צנחו - אבל בכל זאת הסתננו לתוכה כמה חברים שעוד עלולים לעשות בעיות ליו"ר הליכוד | עושים לכם סדר
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
נתניהו בפריימריז הליכוד
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

תוצאות הפריימריז בליכוד פורסמו היום (חמישי), והרשימה הזאת עושה את בנימין נתניהו שמח: מועמדים הנאמנים לו עלו וחברים שאיתגרו אותו צנחו - אבל בכל זאת הסתננו לתוכה כמה חברים שעוד עלולים לעשות צרות ליו"ר הליכוד. 

הצרה המיידית היא מידת האלקטביליות של הרשימה. אם נתניהו רצה רשימה שתוכל להחזיר מצביעי ימין רך - הוא לא קיבל אותה. צמרת הליכוד רק הפכה ימנית יותר, מאתגרת יותר את הרשות השופטת, ונאמנה יותר לנתניהו האיש: לא בדיוק השילוב שיכול להחזיר הביתה תומכים של בני גנץ ואיילת שקד.

ואחר כך מהבחינה האישית: בעיקרון, זה כמובן הישג לנתניהו. הבכירים שאיתגרו אותו - יולי אדלשטיין וישראל כ"ץ - שהיו במקומות הראשון והשני בפריימריז הקודמים, מצאו את עצמם בעשירייה השנייה. אבל כל עוד הם בפנים זה גם אומר שהם יכולים, לכאורה, להפוך לנקמנים במיוחד.

הפריימריז בליכוד - מבט מבפנים | האזינו להסכת עוד יום

גרוע מזה: דוד ביטן וחיים כץ - תופרי הדיל שנתניהו סימן כיריבים - אומנם נדחקו גם הם למקומות נמוכים, אבל נראה שהצליחו להכניס לכנסת את החברים אתי עטיה וניסים ואטורי. כוחם של שני האחרונים נובע כולו מהדיל המשותף - והנאמנות שלהם היא לביטן ולכץ. ומכאן דרכי הנקמה האפשריות של החבורה הזאת יכולות להיות מגוונות: הקיצונית שבהן היא ניצול החוק שמאפשר לארבעה חברים להתפצל מסיעה, אבל הם גם תמיד יוכלו לעשות צרות מבפנים ולהתנגד למהלכים, או לאתגר את נתניהו במוסדות הליכוד.

אבל יש לזה גם פתרון אפשרי. אם נתניהו יחזור לשלטון, הוא יכול להשתמש בחלוקת תיקי השרים כדרך לפצות את הממורמרים בסיעתו. ראינו אותו בעבר מחלק את התיקים בלי להתחשב במיקומים ברשימה, וסביר מאוד שאם תינתן לו ההזדמנות - הוא יעשה זאת שוב. זה יהיה ג'אגלינג עדין בין הצורך לפצות את המאוכזבים, ולשמר את התמיכה של הנאמנים. אבל מי כמו נתניהו, לוליין פוליטי - שיכול לעמוד במשימה.

הפופולריים