ימנית יותר, מזרחית יותר וביביסטית הרבה יותר: צמרת הליכוד החדשה - והמפסידים הגדולים

ימנית, מזרחית וביביסטית: צמרת הליכוד החדשה
הליכודניקים לא משנים את הצבעתם כל כך מהר, אבל אתמול יישרו קו עם המנהיג • אם החבורה הוותיקה שהפסידה תדע להתאחד, היא תמרר את חייו של נתניהו • כישלון בבחירות - ואלה שנדחקו יסירו את הכפפות | פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
בנימין נתניהו ושרה נתניהו
צילום: צילום: תומר נויברג, פלאש 90

זה היה לילה מהדרמטיים שידעה הליכוד בשנים האחרונות. הכוכבים הגדולים, המותגים, מי שבמשך שנים ארוכות שולטים במפלגה ותופסים את צמרת הרשימה, נבעטו על ידי מתפקדי הליכוד ונדחקו למקומות רחוקים. היו גם כמה תקדימים שתהיה להם השפעה לטווח הרחוק ברשימה הגדולה ביותר בכנסת.

הבוחר הליכודניקי לא משנה את דעתו כל כך מהר. ברוב מערכות הבחירות הפנימיות האחרונות שהיו בליכוד הבוחרים הצביעו כמעט אותו הדבר, אבל לא אתמול. כלל האצבע: מי שהתעמת עם נתניהו שילם מחיר. מי שחשב בשלב כלשהו שהוא ראוי להחליף את נתניהו, קיבל גם סטירה מהמתפקדים.

המפסידים הגדולים: יולי אדלשטיין וישראל כ"ץ. האחד קרא תיגר בפומבי על נתניהו ונזרק מהמקום הראשון לסוף העשירייה השנייה. השני אפילו לא העז לקרוא תיגר, אלא בסך הכול חשב בינו לבין עצמו בחלק משעות היום (אולי גם בלילה) שהוא יכול להקים ממשלה ולגאול את הליכוד מהסבל האופוזיציוני. הליכודניקים לא שכחו ולא סלחו גם לישראל כ״ץ והוא נדחק מהמקום השני לעשירייה השנייה.

המפסידים הגדולים עוד יותר: השר לשעבר צחי הנגבי, שהולך הביתה. גם חברי הכנסת אורלי לוי אבקסיס וקרן ברק נותרו מאוכזבות, אחרי שסומנו ב"ברשימות החיסול" של הפריימריז.

הדילים עבדו - אבל פחות

מבחינת נתניהו, התחושה אתמול הייתה של ליכוד חדש, ליכוד שזרק את קבלני הקולות והעסקנים מהמפלגה והשאיר את ההשפעה רק לו ולנאמניו. הבוקר התברר שהחגיגה הייתה מוקדמת. חיים כץ, ישראל כ"ץ, יולי אדלשטיין, דוד ביטן ואנשי שלומם ברשימה ספגו מהלומה. כוחם נחלש, הם איבדו גובה, אבל בליכוד המספר לא קובע. אם החבורה הנ״ל, המפורקת והמשוסעת בחלקה בתוך עצמה, תדע להתאחד, היא תוכל למרר את חיי מנהיג המפלגה ואם הוא ירצה שקט הוא ייאלץ "לפצות" אותם בתפקידים.

תרחיש אחד שהתגלה בתוצאות האמת עשוי להדיר שינה מעיני נתניהו: חברי הכנסת המאוכזבים, ביטן וחיים כץ, הצליחו להכניס שניים מאנשיהם לרשימה - ניסים ואטורי וחברת הכנסת אתי עטיה. אם ירצו בכך, יוכלו הארבעה מייד אחרי הבחירות להתפצל ולפרק את הליכוד. התרחיש הזה אומנם דמיוני, אבל סביר מאוד שסביבת נתניהו תתחיל לפקח על הסיעה הקטנה שצמחה הלילה בתוך הליכוד.

המנצחים, המפתיעים והתקדימים

צמרת הליכוד, שהייתה לבנה, עשירה, אשכנזית ובורגנית הפכה הלילה את עורה. שלושה חברי כנסת מזרחיים צפויים לככב בחמישייה הפותחת של המפלגה. אלי כהן, אמיר אוחנה ודודי אמסלם הם המנצחים האמיתיים, חברי כנסת שנבחרו רק לפני שנים ספורות במחוזות והיום הופכים לבעלי הבית במפלגה יחד עם יואב גלנט ויריב לוין.

לצד הבשורה המרעננת החיובית הזאת, הליכוד מתמודד עם נתון מביך מאוד כשרק אישה אחת, מירי רגב, הצליחה להגיע לעשירייה הראשונה במפלגה. גם היא שילמה מחיר פוליטי גדול אחרי שסר חינה בעיני נתניהו ובני משפחתו.

גם תוצאה טובה ככל שתהיה לא תציל את נתניהו מיום הדין. אם לא יצליח להקים ממשלה אחרי הבחירות יש כמה אנשים בליכוד שכבר היום מסירים את הכפפות והם יחכו לו בפינה.

הפופולריים