האם פסגת איראן-רוסיה דווקא טובה לישראל?

האם פסגת איראן-רוסיה דווקא טובה לישראל?
בצל החשש מההתקרבות בין רוסיה לאיראן, בישראל רואים באירוע גם פוטנציאל לרווח מדיני בכך שהוא מכניס את איראן עמוק יותר "לציר הרשע האמריקני" בעקבות הסיוע לרוסיה במלחמה באוקראינה. רוסיה היא-היא האויב הגדול של ארצות הברית. החיבוק בין השתיים רק מתהדק - מה שמכניס את טהראן לבור
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
פסגה, פוטין, חמינאי
צילום: צילום: אי-פי

באופן חריג למדי מצד המנהיג העליון של איראן עלי חמינאי, הוא קם ולחץ את ידיו של נשיא רוסיה ולדימיר פוטין בחמימות בפתח הפגישה בין השניים אתמול (שלישי), בניגוד לשאר פגישותיו של פוטין עם מנהיגים כששניהם יושבים בשני צידי החדר. לאחר מכן, כשהתיישבו, חמינאי שיבח את פוטין על עמידתו האיתנה מול ישראל, והצהיר: אנחנו לצד רוסיה כשזה מגיע למלחמה באוקראינה.

המשפט האחרון הוא חלק מהאירוע שיכול לשנות את מעמדה של איראן בעיני ארצות הברית. רק לפני שבוע חשף היועץ לביטחון לאומי האמריקני ג'ק סאליבן, בפומבי, כי איראן צפויה למכור לרוסיה מאות מל"טים תוקפים לצורך המלחמה באוקראינה ואף תאמן את חייליה כיצד לתפעל אותם. כמה ימים אחר כך כבר הגיעו האיומים. "תהיה תגובה חריפה וסנקציות אם העסקה הזו תצא לפועל", הזהירו בכירים אמריקנים.

זה בדיוק מה שגרם ללא מעט בכירים כאן לחייך בהנאה. בצל החשש כמובן מהחיבור בין השתיים, ישראל רואים בשיתוף פעולה הרוסי-איראני הזה אירוע שיכניס את טהראן עמוק יותר לציר הרשע. "אם האמריקנים עוד איכשהו מצליחים להתעלם בפומבי מההעשרת האורניום האיראנית וההתקדמות בתוכנית הגרעין, הסיוע של טהראן למוסקווה במלחמתה באוקראינה הוא סדין אדום בוושינגטון", אומרים בישראל. רוסיה היא-היא האויב הגדול של ארצות הברית, מדמוקרטים ועד רפובליקנים, ולכן כל תמיכה איראנית ברוסיה, כל משלוח צבאי למוסקווה, מכניס את איראן עמוק יותר לבור.

ובחזרה לפסגה עצמה. שיתוף הפעולה הזה בין איראן לרוסיה נועד בסופו של דבר לאפשר לשתיהן לחיות תחת סנקציות כבדות. השתיים הודיעו על עסקה לפיתוח שדות נפט בשווי מיליארדי דולרים וחלק מהגורמים במערב חושבים שהם ינסו למכור את הנפט שלהם לסין. פוטין וראיסי דיברו על הצורך להפסיק להשתמש בדולר האמריקני לצורך עסקאות, ורוסיה כבר הודיעה כי תספק את כל צורכי החיטה של איראן. החיבוק בין השתיים רק מתהדק. המסר של שתי המדינות הוא "I will survive" - גם אם המערב לא כל כך רוצה.

הפופולריים