ביקור ביידן במזרח התיכון: מה חושבים בארצות הברית?

ביקור ביידן במזרח התיכון: מה חושבים בארה"ב?
רבים באמריקה לא ממש מבינים מדוע היה דחוף כל כך לנשיא לנסוע דווקא עכשיו, כשהוא משאיר מאחוריו אינפלציה גואה וציבור בוחרים דמוקרטי שלא רוצה לראות אותו רץ לכהונה נוספת. עם שובו "מהטיול" ביידן יצטרך להתמודד עם החיים עצמם • פרשנות
author author KAN11.Web.Components.TextItem.AuthorItemModel
יאיר לפיד, ג'ו ביידן, 13.07.22
צילום: צילום: רויטרס

בשעות אחר הצוהריים אתמול (רביעי) המסכים בארצות הברית לא השאירו מקום לספק: האינפלציה, שהגיעה לשיא של 41 שנים ועומדת על 9.1% היא מה שמעסיק את האמריקנים היום, ולא הביקור של הנשיא ג'ו ביידן באזורנו החם והלח.

כן, כלי התקשורת בארצות הברית סיקרו את הביקור, אבל הוא קיבל מקום משני, אולי בגלל העובדה שרבים באמריקה לא ממש מבינים מדוע היה דחוף כל כך לנשיא לנסוע דווקא עכשיו. גם הממשל האמריקני מודה שהפגישה הצפויה בסעודיה רק תניח את הבסיס הראשוני לשיקום היחסים ולא תוביל לירידה דרמטית ומהירה במחירי הנפט, והוא זוכה עליו לביקורת מימין ומשמאל.

הביקור בישראל נתפס כתחנת מעבר לא משמעותית במיוחד, ומי שירוויח בעיקר מהנוכחות של ביידן באזור הם הפוליטיקאים הישראלים שקיבלו פוטו-אופ בתקופת בחירות וניצני נורמליזציה עם סעודיה, והסעודים שיקבלו מחדש את הלגיטימציה מצד אביר זכויות האדם שדרש במערכת הבחירות האחרונה לנשיאות לנדות את סעודיה ולהעניש אותה על רצח העיתונאי ג'מאל חשוקג'י.

הגאווה הגדולה של הנשיא האמריקני היא ביכולת שלו לייצר ולחזק שותפויות. כזו הוא מקווה לייצר גם כאן במזרח התיכון, ולייצר ברית הגנה אזורית נגד איראן בחסות ארצות הברית

ובינתיים, בבית, ביידן משאיר לא מעט צרות. האינפלציה הגואה ועליות המחירים בראשן, אבל גם חוסר היכולת של הממשל שלו להתמודד עם הסוגיות החשובות לדמוקרטים – ההפלות והפיקוח על הנשק, שיעור התמיכה בו שירד ל-33% - הנמוך ביותר שלו עד כה, הסקר של מכון סיינה קולג' והניו-יורק טיימס שהראה ש-64% מהבוחרים הדמוקרטים רוצים לראות מתמודד אחר מטעם המפלגה לנשיאות ב-2024, ואפילו התבטאות גזענית של אשתו על מהגרים לטיניים, רגע לפני שעלה ל"אייר פורס 1".

אז למה בכל זאת? ביידן הגיע לכאן לעשות את מה שהוא עושה הכי טוב – חיבורים. בין אם זה בין דמוקרטים ורפובליקנים בסנאט, או מדינות אירופאיות בנאט"ו. הגאווה הגדולה של הנשיא האמריקני היא ביכולת שלו לייצר ולחזק שותפויות. כזו הוא מקווה לייצר גם כאן במזרח התיכון, ולייצר ברית הגנה אזורית נגד איראן בחסות ארצות הברית, ושיתוף פעולה בין ישראל וסעודיה שיצטרף לשיתופי הפעולה שנולדו במסגרת "הסכמי אברהם". כשנבחר אמר ביידן לעולם "אמריקה חזרה" ובמובן מסויים, הביקור כאן הוא תזכורת לכך שלמרות שהסיגה כוחות מהמזרח התיכון, ארצות הברית עדיין נוכחת כאן, גם אם מרחוק.

כשיחזור מהטיול ביידן יצטרך להתמודד עם החיים עצמם. לא עוד שטיחים אדומים ומצעדי כבוד, אלא ציבור אמריקני ביקורתי שהולך לקלפיות בנובמבר

בעבור האמריקנים, גלויות יפות מחו"ל זה נחמד, אבל זו תמיד הייתה הכלכלה שהניעה אותם לקלפי וגם עכשיו. 35% מהבוחרים אמרו באותו סקר של סיינה קולג' שהמצב הכלכלי, יוקר המחייה ושיעור האבטלה הם הדברים שמטרידים אותם יותר מכל כעת. הנתון הזה עקבי כמעט בכל מערכת בחירות, ולמרות הרצון של הדמוקרטים להעלות סוגיות כמו הפלות ונשק גבוה יותר בסדר היום, בסוף מה שמעניין את הבוחר והבוחרת האמריקניים הוא מה (וכמה) יש להם בכיס.

כשיחזור ביידן מהטיול הוא יצטרך להתמודד עם החיים עצמם. לא עוד שטיחים אדומים ומצעדי כבוד, לא תמונות ולחיצות ידיים עם פוליטיקאים שמשתוקקים לקרבתך, אלא ציבור בוחרים אמריקני ביקורתי (משני הצדדים) שהולך לקלפיות בנובמבר הקרוב בבחירות האמצע, והיה מעדיף לראות את ביידן בפגישות עם ראשי המשק ולא עם ראשי מדינות.

ביקור נשיאותי בצל משבר | האזינו להסכת "עוד יום"

גורם בממשל אמר לאתר פוליטיקו השבוע: "אנחנו חייבים להיות שם (במזרח התיכון – מ.ר.), גם אם זה יכאב". השאלה היא - האם זה כאב שביידן יוכל לשאת גם בבחירות בנובמבר?

הפופולריים